Prezident Trump vyhlásil stav núdze, podľa Huawei tým poškodí záujmy amerických spoločností

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 16. mája, 13:33

WASHINGTON 16. mája (WebNoviny.sk) –  Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav núdze s cieľom chrániť počítačové siete v USA pred „zahraničnými nepriateľmi“. 

Zákaz namierený proti Huawei

Prezident podpísal exekutívny príkaz, ktorý fakticky zakazuje americkým firmám používať zahraničné telekomunikačné zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú riziká pre národnú bezpečnosť.

V príkaze sa nespomína nijaká firma, ale za pravdepodobný terč je považovaný čínsky dodávateľ telekomunikačných zariadení Huawei. Informuje o tom portál bbc.com.

Rozhodnutie prezidenta Trumpa ihneď privítal šéf americkej Federálnej komisie pre telekomunikácie (FCC) Ajit Pai, ktorý ho označil za „významný krok smerom k zaručeniu bezpečnosti amerických sietí“. Čínsky technologický gigant Huawei uviedol, že obmedzovanie jeho podnikania v USA poškodí amerických spotrebiteľov a firmy.

Menej kvalitné a drahšie alternatívy

Spoločnosť Huawei Technologies je pripravená a ochotná spolupracovať s vládou USA a navrhnúť účinné opatrenia s cieľom zaistiť kompletnú bezpečnosť jej technológií a produktov, uviedla firma v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

„Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov,“ konštatuje sa v stanovisku firmy.

Americké ministerstvo obchodu zároveň pridalo spoločnosť Huawei na zoznam firiem, ktoré majú zakázané nakupovať technológie od amerických spoločností bez súhlasu vlády. Predpokladá sa, že tento krok pravdepodobne zhorší napätie medzi USA a Čínou, ktoré už viedlo k vzájomnému zvýšeniu ciel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Huawei