Prevádzači využívajú falošné správy o brexite, migranti sa boja uzavretia Lamanšského prielivu

migranti, utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

V utorok sa pokúsilo dostať cez Lamanšský prieliv do Veľkej Británie 86 migrantov. Je to zrejme najvyšší počet migrantov zadržaných za jeden deň. Pohraničníci zadržali šesť malých plavidiel, ktoré smerovali na britské ostrovy.

Prevádzači totiž vyvíjajú na migrantov tlak, že po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) sa zmení situácia. Informuje o tom britská BBC.

Migrantom dávajú falošné správy

Francúzsky politik a konzervatívny poslanec za francúzske prímorské mesto Calais Pierre-Henri Dumont hovorí, že migrantov uvádzajú do omylu, že po brexite sa „prechod uzavrie„.

Prevádzači hovoria migrantom, že keď Veľká Británia odíde z EÚ, nebude možné kanál prejsť,“ uviedol. „Je to klamstvo, pretože sa nič nezmení. Prevádzači dávajú migrantom falošné správy, aby na nich zarobili,“ dodal Dumont.

Samotné bezpečnostné opatrenia však podľa neho nezastavia zvyšujúce sa množstvo pokusov o prejdenie kanálu a zmeniť by sa mal britský azylový systém, aby migranti mohli podať svoje žiadosti o azyl na britských zastupiteľstvách v Európe.

Zadržali dva malé člny

Predstavitelia pohraničnej stráže zadržali podľa britského ministerstva vnútra v utorok ráno dva malé člny s 23 ľuďmi na palube a počas dňa ďalšie štyri.

Od začiatku roka preplávalo Lamanšský prieliv na malých člnoch viac ako 1100 ľudí, pričom iba v auguste ich bolo 336.

Ďalší migranti sa snažia do Británie dostať ukrytí v nákladných autách, ktoré smerujú z Calais na ostrovy trajektmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom