Prešetria, či poslanci vzali úplatok za hlasovanie o hazarde

Korupcia uplatok
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Aktivista Miroslav Dragun v stredu na Generálnu prokuratúru podal trestné oznámenie pre podozrenie korupcie pri návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu v hlavnom meste SR Bratislave.

Ako ďalej informoval na brífingu pred prokuratúrou, počas minulotýždňového mestského zastupiteľstva, keď poslancom návrh VZN predložili, sa v sále a pred sálou šuškalo o tom, že poslanci, ktorí nepodporia nariadenie, dostanú úplatok.

„Hovorilo sa o 20-tisícoch, potom o 50-tisícoch eur pre jedného poslanca. Generálna prokuratúra má vyšetriť, či poslancov niekto uplatil alebo nie,“ spomenul Dragun s tým, že sa rozprával s poslancami, ktorí návrh nariadenia nepodporili.

Šušká sa, že hazardná lobby platí poslancov

„Pýtal som sa ich, či brali úplatok, povedali, že hlasovali podľa svojho vedomia a svedomia. Šušká sa, že hazardná lobby platí poslancov, aby nepodporili toto VZN. Ak je to pravda a uplatili ich, nech idú sedieť do basy. Ak to nie je pravda, nech trestajú tých, ktorí šíria takého klamstvá,“ vyhlásil Dragun s tým, že v trestnom oznámení sa odvoláva na verejné vyjadrenia komunálnych politikov, na komentátorov i na sociálne siete.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Andrea Predajňová pre agentúru SITA potvrdila, že oznámenie v stredu na prokuratúru doručili a budú ho vybavovať zákonným spôsobom.

Bratislavský mestský poslanec Martin Borguľa v stredu povedal, že aj on podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z prijímania úplatku. Ako uvádza v trestnom oznámení, okamžite po hlasovaní o návrhu VZN sa začali šíriť správy o údajnom kupovaní poslancov mestského zastupiteľstva.

„Čítal som si vyjadrenie pána Draguna a on povedal, že počul reči o úplatkoch. Podľa neho by mali potrestať tých, ktorí sa nechali skorumpovať a ak to nie je pravda, nech trestajú tých, ktorí šíria takého klamstvá. S týmto stanoviskom súhlasím,“ povedal v stredu pred novinármi poslanec Martin Chren z poslaneckého klubu Bratislava Inak, ktorý tiež vo štvrtok za zrušenie hazardu v Bratislave nehlasoval.

Vyzbierali 136 139 podpisov

Približne tristo herní, ktoré sú v súčasnosti v hlavnom meste SR Bratislave, z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8018 hárkoch. Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných bolo 98 118.

Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predložili poslancom, hrozilo, že na celom území Bratislavy – v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu, by nemohli byť herne. Tie nemali ostať ani v bytových domoch. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v pondelok povedal, že chce, aby o návrhu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v meste poslanci opäť hlasovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo NesrovnalMartin BorguľaMartin ChrenMiroslav Dragun