Premiérka Trussová a členovia jej vlády zložili prísahu vernosti kráľovi Karolovi III. (foto+video)

Liz Trussová
Zľava: britský princ William, kráľovná manželka Camilla, premiérka Liz Trussová, arcibiskup z Canterbury, Justin Welby a arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell. Foto: SITA/AP

Britská premiérka Liz Trussová a vysokopostavení členovia jej vlády zložili v sobotu v Dolnej snemovni parlamentu prísahu vernosti kráľovi Karolovi III.

Predseda Dolnej snemovne Lindsay Hoyle ako prvý sľúbil, že „bude skutočne verný Jeho Veličenstvu kráľovi Karolovi, jeho dedičom a nástupcom“, po nich nasledovali najdlhšie slúžiaci zákonodarcovia a premiérka.

Viac o téme: Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.

Všetci zákonodarcovia po svojom zvolení sľubujú vernosť panovníkovi. Zloženie nového sľubu pri zmene panovníka nie je zákonnou požiadavkou, ale všetkých 650 zákonodarcov bude mať možnosť v najbližších dňoch zložiť prísahu, ak si to budú želať.

Počas obdobia smútku za zosnulou kráľovnou Alžbetou II. bola pozastavená normálna činnosť britského parlamentu. Dolná snemovňa však zorganizovala mimoriadne sobotňajšie zasadnutie, aby poslanci mohli vzdať hold zosnulej panovníčke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kráľ Karol III.Kráľovná Alžbeta II.Lindsay HoyleLiz Trussová