Premiéri Vyšehradskej štvorky držia spolu, výbuch vo Vrběticiach označili za akt agresie Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eduard Heger
Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) Foto: www.facebook.com

Výbuch v muničnom sklade vo Vrběticiach z roku 2014 a zapojenie ruskej vojenskej rozviedky do celej záležitosti považujú predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky (V4) za ďalší akt agresie Ruska a porušenie medzinárodného práva na európskom území.

Ako ďalej informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, premiéri sa na tom zhodli počas pondelkovej mimoriadnej videokonferencie. Na jej závere prijali spoločnú deklaráciu, v ktorej vyjadrili solidaritu s Českou republikou.

Premiéri chcú posilniť odolnosť EÚ

Predsedovia vlád zároveň v deklarácii zdôraznili, že takéto aktivity nemôžu Európu rozdeliť. „Premiéri Vyšehradskej štvorky sú preto odhodlaní spolu s ďalšími členskými štátmi prijať opatrenia na posilnenie odolnosti celej Európskej únie,” informoval Úrad vlády SR.

Český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámil vyhostenie 18 ruských diplomatov. Bezpečnostné zložky ich totiž identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Rusko odpovedalo vyhostením

Podľa Babiša existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Slovenská vláda vzápätí oznámila, že na základe informácii spravodajských služieb a v rámci solidarity s ČR vyhostí Slovensko troch ruských diplomatov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej Babiš
Firmy a inštitúcie Úrad vlády SR