Video: Sneženie skomplikovalo dopravu v Bratislave, niektoré linky MHD nepremávali (aktualizované)

sneh, sneženie, Bratislava
  • aktualizované 8. januára, 16:11

BRATISLAVA 8. januára (WebNoviny.sk) – Husté sneženie v utorok skomplikovalo dopravu v hlavnom meste. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, premávka je spomalená predovšetkým na bratislavských mostoch a na výjazdoch na diaľnice, najmä z Dolnozemskej a Gagarinovej ulice.

Polícia apeluje na vodičov aj chodcov

Dôvodom je hlavne to, že vodiči znížili rýchlosť a jazdu prispôsobili aktuálnej situácii na cestách. Do 12:30 zaevidovali policajti na bratislavských cestách dve dopravné nehody a 22 udalostí v cestnej premávke, ktoré boli uzatvorené ako škodová udalosť.

Polícia vodičov žiada, aby boli naďalej opatrní, disciplinovaní a dbali na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami. Zdôrazňujú, aby všetci vodiči umožnili prejazd vozidiel, ktoré vykonávajú údržbu ciest.

Zároveň apelujú aj na chodcov, aby sa pred vstupom na vozovku presvedčili, že neohrozia seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Spoje MHD meškajú

Pre husté sneženie zaznamenal Dopravný podnik Bratislava (DPB) problémy s mestskou hromadnou dopravou (MHD) prevažne v kopcovitých terénoch mesta.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová, približne o jednej hodine sa situácia stabilizovala a MHD už začala premávať v celom meste, aj na Kramároch, Palisádach a Dlhých dieloch.

Dispečing DPB vyhlásil na 12:00 celomestský zásah na čistenie a solenie obratísk, tratí, vozovní a zastávok MHD, ktoré má podnik v správe. Meškania liniek MHD sú od desať do 30 minút.

Nasadali desiatky sypačov

Aktuálne sú v teréne v hlavnom meste Bratislave všetky dostupné mechanizmy, ktoré zabezpečujú zjazdnosť ciest. Pre agentúru SITA to uviedla Katarína Kohútiková z kancelária primátora s tým, že zjazdnosť ciest zabezpečuje 43 sypačov nad štyri tony, 11 sypačov do štyroch ton, 60 ručných pracovníkov aj s malou technikou na zimnú údržbu chodníkov, námestí či priechodov pre chodcov.

Mechanizmy podľa pokynov a potreby posýpajú a pluhujú komunikácie. Situácia s chodníkmi je komplikovanejšia. Kapacity ručných čát, ktoré má mesto zazmluvnené, neumožňujú zabezpečiť odhrnutie všetkých chodníkov počas sneženia. Dodávatelia majú časové limity od šesť do 48 hodín od konca sneženia na ošetrenie všetkých chodníkov v správe mesta.

Mesto sa snaží zabezpečiť dodatočné kapacity na operatívne nasadenie na kritické úseky a dnes predpoludním opätovne vypomáhali aj odsúdení vo výkone trestu z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Justičnom paláci. K dispozícii je aj horúca linka, na ktorej operátori preberajú požiadavky verejnosti a posúvajú ich priamo dispečingu hlavného mesta a dispečingu mestských častí. Situáciu mesto neustále monitoruje a operatívne reaguje na požiadavky verejnosti, Dopravného podniku Bratislavy či Krajského dopravného inšpektorátu.

Pohyb sypačov môžu ľudia sledovať na internetovej adrese. Bližšie informácie k zriadenej horúcej linke nájdu ľudia na adrese https://bratislava.sk/sk/dispecing.

 

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava