Predkovia Turkov žiadnu genocídu nespáchali, tvrdí Erdogan

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predkovia Turkov žiadnu genocídu nespáchali, tvrdí Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že predkovia jeho národa nikdy žiadnu genocídu nespáchali. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 24. apríla (WEBNOVINY) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil vo štvrtok, večer pred stým výročím začiatku masového zabíjania Arménov zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny, že predkovia jeho národa nikdy žiadnu genocídu nespáchali.

„Arménske tvrdenia o udalostiach z roku 1915… sú všetky neopodstatnené a nepodložené,“ vyhlásil. Počas vystúpenia na podujatí označenom ako „mierový summit“ venovanom spomienke stého výročia bitky pri Gallipoli turecký prezident zároveň obvinil európske národy z ľahostajnosti voči utečencom a migrantom, ktorí umierajú na mori v snahe dosiahnuť brehy EÚ.

Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, podľa odhadov niektorých historikov v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Udalosť mnoho odborníkov vníma ako prvú genocídu 20. storočia. Moslimskí Turci súhlasia s tvrdením, že mnoho arménskych kresťanov zomrelo v partizánskych bojoch, ktoré sa začali v roku 1915.

Tvrdia však, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov. Masakru Osmanov voči Arménom uznalo za genocídu takmer 25 krajín sveta. Vzťahy Ankary a Jerevanu sú najmä pre to dlhodobo na bode mrazu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan