BRUSEL 11. decembra (WEBNOVINY) – Otvorenie posledného tohtoročného summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok narušil kuriózny protest medzinárodnej ochranárskej organizácie Greenpeace, ktorá požaduje prijatie radikálnych opatrení proti klimatickým zmenám. Ako uviedli v piatok pre tlačovú agentúru AFP jej predstavitelia, polícia zatkla 11 aktivistov s falošnými visačkami, ktorým sa podarilo dostať ku vchodu pre oficiálnych hostí. Podľa komunikačného manažéra Marca Breddyho zmiatli bezpečnostnú službu jednoducho tým, že si prenajali luxusné autá, ktoré vystrojili majákmi, a prezliekli sa do oblekov. Následne prekvapili prichádzajúcich účastníkov summitu vrátane britského premiéra Gordona Browna, keď vyskočili zo svojich vozidiel, začali pokrikovať slogany a rozvinuli transparenty vyzývajúce na „záchranu“ prebiehajúcej konferencie OSN o klimatických zmenách v Kodani.
„Greenpeace vyzýva európske hlavy štátov, aby pomohli zabezpečiť najsilnejšiu možnú dohodu o klimatických zmenách v Kodani,“ prečítal jeden z demonštrantov predtým, ako ho odviedla polícia. Incident predstavuje vážne pochybenie bezpečnostnej služby, keďže namiesto ekologických aktivistov mohli v autách sedieť napríklad teroristi. Nemenovaný predstaviteľ Európskej rady informoval, že vo veci sa začalo vyšetrovanie, ktoré má odhaliť medzery v zabezpečení summitu. Ako však v neskoršom vyhlásení upozornil riaditeľ oddelenia Greenpeace pre klimatickú politiku Joris den Blanken, skutočnou bezpečnostnou hrozbou je „zlyhanie lídrov EÚ pri ochrane svojich občanov pred ničivými účinkami klimatických zmien, a nie to, že nejakí pokojní aktivisti rozvinuli zopár transparentov“.
Greenpeace vyzýva EÚ, aby zvýšila cieľové obmedzenie emisií skleníkových plynov do roku 2020 z 20 na 30 percent. Podľa organizácie by takéto rozhodnutie mohlo znamenať výrazný posun v rokovaniach o celosvetovom znižovaní emisií a mohlo by zmeniť problematický postoj USA. Predstavitelia únie však takúto zmenu odmietajú, kým podobné kroky neohlásia ostatné priemyselné veľmoci.
– Lídrom členských štátov Európskej únie, ktorí vo štvrtok otvorili dvojdňový summit v Bruseli, sa zatiaľ nepodarilo zhromaždiť potrebnú sumu na pomoc rozvojovým krajinám v boji proti klimatickým zmenám. Informoval o tom nemenovaný predstaviteľ švédskeho predsedníctva, ktorého cituje tlačová agentúra AFP. Hlavy štátov a vlád európskej dvadsaťsedmičky sa budú tejto otázke venovať aj v piatok, keď sa opäť pokúsia splniť deklarovaný cieľ, ktorým je približne šesť miliárd eur na nasledujúce tri roky. Prostriedky majú pritom pochádzať výhradne z dobrovoľných príspevkov jednotlivých členov.
Viacerí členovia EÚ však už stihli oznámiť konkrétne čiastky, pričom ich prísľuby predstavujú asi tri štvrtiny zamýšľanej sumy. Ako prví išli príkladom Británia (884 miliónov eur) a Švédsko (765 miliónov eur), menšie príspevky neskôr prisľúbili Holandsko, Španielsko, Dánsko, Belgicko, Luxembursko alebo Fínsko. Francúzsko a Nemecko však zostali v skupine štátov, ktoré zatiaľ dvadsaťsedmička dúfa, že finančný prísľub bude podnetom pre ostatné rozvinuté ekonomiky, aby sa pridali. Prípadný neúspech by zase poškodil obraz EÚ ako vedúcej sily v boji proti klimatickým zmenám.
Podľa nemenovaného zdroja počas summitu nenastane pokrok v otázke zvýšenia cieľového obmedzenia emisií skleníkových plynov v rámci EÚ z 20 na 30 percent, čo pripisuje nedostatočnej aktivite Spojených štátov a Číny.
SITA/AFP