Pred letiskom v Belfaste našli bombu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Belfast, letisko
Foto: SITA/AP

DUBLIN 31. októbra (WEBNOVINY) – Severoírska polícia zadržala v sobotu bombu odpadlíkov z Írskej republikánskej armády (IRA) ukrytú v pivnom sude a prehľadávala auto zaparkované pred belfastským medzinárodným letiskom v obave, že sa v ňom nachádza bomba, informovali tamojšie úrady.

Polícia uviedla, že pyrotechnici z britskej armády zneškodnili bombu v sude, ktorá obsahovala 40 kilogramov výbušnín. Sud umiestnený pod železničným mostom v meste Lurgan zbadal náhodný okoloidúci. Pre hrozbu musela železničná spoločnosť v piatok v noci a celú sobotu na trase Dublin-Belfast prevážať cestujúcich autobusmi. Policajný inšpektor Jason Murphy uviedol, že úrady nezaznamenali žiadny varovný telefonát.

Neskôr v sobotu polícia prehľadávala podozrivé opustené auto pred letiskom v Belfaste, v ktorom sa mohla nachádzať bomba. Zatiaľ túto obavu nepotvrdila ani nevyvrátila. Pre poplach cestujúci, ktorí prichádzali a odchádzali z terminálu, nemohli používať vchody nachádzajúce sa v blízkosti parkoviska. Incident však nespôsobil žiadne obmedzenie letovej prevádzky.

Násilné nezhody medzi katolíckou Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá bojovala za pripojenie Severného Írska k Írsku, a protestantskými skupinami zasadzujúcimi sa za jeho zotrvanie vo Veľkej Británii, sa skončili Veľkonočnou dohodou z roku 1989. Napriek dohode ojedinele dochádza k útokom odštiepeneckých skupín najmä na policajné ciele.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať