Prax pre univerzity, riešenia pre firmy po prvýkrát s Jaguar Land Rover Slovakia

Jlr foto.jpg
Priemyselné parky na Slovensku sú postavené na tých najúrodnejších pôdach. Foto: Jaguar Land Rover

Nitriansky Jaguar Land Rover sa v tomto roku po prvýkrát zapojil do projektu Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Prax pre univerzity, riešenia pre firmy 3.0, ktorý v tomto roku prepojil 21 firiem a 6 fakúlt slovenských univerzít s výsledkom viac ako stovky konkrétnych návrhov na spoluprácu.

Do kooperačných podujatí s dvoma fakultami Technickej univerzity v Košiciach – so Strojníckou fakultou a Fakultou elektrotechniky a informatiky – sa ako nováčik tohto ročníka projektu Prax pre univerzity, riešenia pre firmy 3.0 zapojil Jaguar Land Rover Slovakia. „Zameranie učebných osnov zodpovedá témam, ktoré môžu byť prínosom ako pre tieto fakulty, tak aj pre náš nitriansky závod,“ uviedol Ján Vacula, IT Demand and Operations Manager Jaguar Land Rover Slovakia.

Fakulta elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach našla v témach projektov Jaguar Land Rover zameraných na spracovanie Big Data a vývoj analytiky pre výrobné prostredie mnoho prienikov pre možnosti spolupráce a Ján Kráľ, prodekan Technickej univerzity Košice zhodnotil projekt za akademickú časť: „Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach vníma veľmi pozitívne každú spoluprácu s praxou a víta každú aktivitu pre rozširovanie portfólia firiem, s ktorými spolupracuje. S agentúrou SARIO máme dlhodobé skúsenosti a aj v tomto prípade je naša spolupráca vždy výborná.“

Pridanou hodnotou projektu bolo, že okrem primárneho prepojenia a nadviazania spolupráce firiem s univerzitami, sa navzájom prepojili i zúčastnené firmy. Práve takto agentúra SARIO prepojila na nitriansku automobilku inovatívny slovenský startup AgeVolt. Jej spoluzakladateľ Ivan Lindovský toto prepojenie privítal: „za čerešničku na torte považujeme fakt, že sa nám podarilo vytvoriť spojenie s Jaguar Land Rover a firmou Proma, kde sa nachádzame vo fáze diskusii o potenciálnej spolupráci. Vďaka agentúre SARIO sme získali nespočetné množstvo nových kontaktov, ako aj know-how z trhu, ktoré sa snažíme zužitkovať pri ďalšom rozvoji inovácií.“

Jaguar Land Rover sa spolupráci v oblasti vzdelávania na Slovensku venuje už od roku 2017, no spolupráca s agentúrou SARIO v tejto oblasti je nová, ako uviedla i Miroslava Remenárová, manažérka pre firemné záležitosti: „Na takomto fóre sme na Slovensku po prvýkrát. Hoci je náš závod v Nitre ešte veľmi mladý, výrobu sme spustili len pred viac ako dvomi rokmi, podarilo sa nám už vytvoriť spoluprácu v oblasti vzdelávania, či už formou programov alebo projektových zadaní, a to od základných cez stredné až vysoké školy a univerzity. V prepojení praxe s odbornými znalosťami spočíva inovatívny potenciál, ktorý môže priniesť aj zaujímavé rozvojové či zlepšovacie projekty. Sme radi, že môžeme byť súčasťou projektu Prax pre univerzity, riešenia pre firmy 3.0 a aj takýmto spôsobom sa navzájom inšpirovať.

Počas prezentácií pre obe fakulty bola účastníkom predstavená nová globálna stratégia Jaguar Land Rover s cieľom stať sa do roku 2039 podnikom s nulovou uhlíkovou stopou. Globálna stratégia znovu zadefinovala značku Jaguar ako plne elektrickú značku od roku 2025. Prvý elektrický Land Rover má prísť na trh už v roku 2024. Jaguar Land Rover v rámci prípravy na budúci dopyt po alternatívnom pohone už v súčasnosti rieši i vývoj v rámci využitia vodíkového pohonu vo svojich modeloch.

Bola to práve orientácia Jaguar Land Rover na alternatívne pohony – elektromobilitu, ako aj vývoj vodíkového pohonu, ktoré veľmi zaujali zástupcov Strojníckej fakulty v súvislosti s ich študijnými odbormi a aktivitami, ako aj v súvislosti s ďalšími aktivitami košického Centra výskumu vodíkových technológií. Centrum vzniklo prepojením výskumného a technologického potenciálu Slovenskej akadémie vied (SAV), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) na transformáciu poznatkov v oblasti vodíkových technológií do nových riešení, ktoré by prodekan TUKE Ján Kráľ rád predstavil bližšie i nitrianskej automobilke. Agentúra SARIO by tak mohla byť pri zrode veľmi zaujímavých perspektívnych aktivít v oblasti využitia vodíka ako alternatívneho pohonu v automobilovom priemysle, ktorý predstavuje jeden z dôležitých pilierov Národnej vodíkovej stratégie Ministerstva hospodárstva SR.

„Som hrdý, že agentúra SARIO bola od prvého kontaktu pri investičnom projekte koncernu Jaguar Land Rover na Slovensku a sprevádza túto investíciu vo všetkých etapách jej rozvoja prepájaním potrieb automobilky so službami a platformami agentúry. Dôkazom toho je i zapojenie Jaguar Land Rover do projektu Prax pre univerzity, riešenia pre firmy,” uviedol Róbert Šimončič generálny riaditeľ SARIO, a kontaktná osoba pre strategickú investíciu Jaguar Land Rover na Slovensku. 

Nitriansky Jaguar Land Rover samozrejme nesmie chýbať ani v panelovej diskusii o vplyve investícií a ich dodávateľov na región v rámci Slovenskej kooperačnej burzy 2021 ONLINE, ktorá sa uskutoční 25. a 26. mája 2021.

Zapojenie automobilky do týchto projektov agentúry SARIO je súčasťou systematickej postinvestorskej starostlivosti agentúry pre investície etablované na Slovensku. Viac o postinvestorských aktivitách v súvislosti s podporou investície Jaguar Land Rover na Slovensku od roku 2015 do súčasnosti nájdete na www.sario.sk

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Jaguar Land RoverJaguar Land Rover SlovakiaSARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu