Pracovný program komisie reaguje na aktuálne krízy aj chce urýchliť zelenú transformáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Európska komisia schválila svoj pracovný program pre budúci rok European union flag against parliament in Brussels
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) v utorok schválila svoj pracovný program na rok 2023. Jej agenda reaguje na aktuálne krízy a zároveň chce urýchliť zelenú a digitálnu transformáciu a zvýšiť tak odolnosť Európskej únie. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

V roku 2023 budeme riešiť vysoké ceny energií s cieľom zmierniť záťaž pre rodiny a podniky v celej Európe a popritom urýchľovať našu zelenú transformáciu. Budeme brániť demokraciu a právny štát doma aj vo svete,“ uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

V novom pracovnom programe Komisie sa odráža naša snaha riešiť bezprostredné výzvy, ako je energetická kríza, a zároveň zintenzívniť úsilie pri generačných výzvach. Tomu zodpovedá aj náš záväzok navrhnúť opatrenia, ktoré posilnia strategickú autonómiu Európy v oblasti kritických surovín. Pretože bez nich ekologická a digitálna transformácia jednoducho nemôže prebehnúť,“ dodal podpredseda Komisie Maroš Šefčovič zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.

EK okrem iného v roku 2023 v kontexte ruskej vojny proti Ukrajine navrhne komplexnú reformu trhu EÚ s elektrinou, ktorá ukončí previazanosť cien elektriny a plynu. Ďalej navrhne novú Európsku vodíkovú banku, ktorá preinvestuje 3 miliardy eur, aby naštartovala trh s vodíkom v EÚ, prijme aj opatrenia na zredukovanie odpadu a navrhne kroky EÚ na zabezpečenie primeraného a diverzifikovaného prístupu ku kritickým surovinám.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zároveň napríklad predloží návrh spoločného európskeho dátového priestoru pre mobilitu a navrhne zásady pre digitálne euro. „Predložíme stratégiu EÚ v oblasti kozmického priestoru pre bezpečnosť a obranu, ako aj novú stratégiu námornej bezpečnosti EÚ. Takisto upravíme náš súbor sankčných nástrojov tak, aby zahŕňali aj korupciu,“ uviedla EK.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Maroš ŠefčovičUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia