Povinnosť hlásenia pobytu v zahraničí poslanci nezrušili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko, batozina, cestujuci, turisti, cakanie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Národná rada zamietla novelu zákona o hlásení pobytu občanov poslanca za SaS Petra Osuského.

Návrh nerušil inštitút prechodného pobytu, ani hlásenia pobytu v zahraničí.

Menil však ich charakter z povinnosti občana hlásiť prechodný pobyt a pobyt v zahraničí na čas dlhší ako 90 dní na právo občana.

Tí občania, ktorí by chceli, aby úrady o nich evidovali aj takéto informácie, by aj naďalej mohli prechodný pobyt v rámci Slovenskej republiky či v zahraničí úradom ohlásiť. A úrady by boli povinné tieto informácie vo vzťahu k nim evidovať.

Tí občania, ktorí nemajú záujem informovať úrady o svojom prechodnom pobyte, by už nemali povinnosť takýto pobyt ohlásiť. Neohlásením takéhoto pobytu by sa už nedopúšťali priestupku a nehrozila by im pokuta, navrhoval Osuský.

Plénum zamietlo aj novelu zákona nezaradených poslancov okolo Daniela Lipšica o hlásení pobytu občanov. Návrhom chceli odstrániť ustanovenie o povinnosti hlásiť skutočnosť, že sa občan Slovenskej republiky chystá vycestovať do zahraničia na viac ako 90 dní. Predkladatelia návrhu sú presvedčení, že takáto povinnosť, vzhľadom na slobodu pohybu občanov a jej využívania, nemá byť súčasťou nášho právneho poriadku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky