Aktualizované: Komik Zelenskyj bude prezidentom Ukrajiny, v druhom kole volieb porazil Porošenka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj, Petro Porošenko
Zľava: Petro Porošenko a Volodymyr Zelenskyj. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 22. apríla 11:07

KYJEV 21. apríla (WebNoviny.sk) – Novým ukrajinským prezidentom bude komik Volodymyr Zelenskyj, ktorý získal v nedeľných voľbách 73% hlasov.

Po spočítaní 96% hlasovacích lístkov o tom informovala Ústredná volebná komisia. Súčasný prezident Petro Porošenko, ktorý prijal porážku už v nedeľu po zverejnení výsledkov exit pollu, si na konto pripísal 24% hlasov.

Prísľub zjednotenia Ukrajiny

Narozdiel od doterajších volieb v postsovietskych dejinách Ukrajiny, sa zdá, že Zelenskyj zvíťazil na západe aj východe krajiny. Jedným z predvolebných sloganov známej 41-ročnej televíznej hviezdy bol pritom prísľub zjednotenia Ukrajiny.

Zelenskyj po výsledkoch exit pollu, ktoré zverejnili v nedeľu hneď po uzatvorení volebných miestností prisľúbil Ukrajincom, že ich nesklame. „Kým ešte nie som prezidentom, môžem hovoriť ako ukrajinský občan – všetkým krajinám bývalého Sovietskeho zväzu, pozrite sa na nás. Všetko je možné,“ vyhlásil.

Porošenko je podľa vlastných slov ochotný Zelenskému pomôcť pri preberaní funkcie. Zároveň však poznamenal, že síce opúšťa úrad, no neodchádza z politiky.

Silná podpora zo strany Európskej únie

Zelenskému už k víťazstvu zablahoželal napríklad predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý mu zároveň prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter prisľúbil, že môže počítať so silnou podporou zo strany Európskej únie. Podobne sa vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev zas prostredníctvom Facebooku skonštatoval, že voľby ukázali, že je predsalen „šanca na zlepšenie vzťahov“ medzi krajinami a vyjadril nádej, že Zelenskyj bude pri zaobchádzaní so separatistami na východe Ukrajiny „pragmatický a zodpovedný“.

Zelenskyj, ktorý doteraz nikdy nevykonával žiadnu politickú funkciu, získal v prvom kole volieb viac než 30 percent hlasov, zatiaľ čo Porošenko si zabezpečil len 16-percentnú podporu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petro PorošenkoVolodymyr Zelenskyj