Popravy, obmedzovanie žien či nábor detí. Vysoká komisárka OSN dostala z Afganistanu znepokojivé správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Michelle Bacheletová
Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová, 10. septembra 2018. Foto: SITA/AP

Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová informovala, že dostala vierohodné správy o vážnom porušovaní ľudských práv v oblastiach Afganistanu kontrolovaných hnutím Taliban.

Mali by to napríklad byť popravy civilistov a príslušníkov bezpečnostných orgánov, ktorí zložili zbrane, nábor detských vojakov, obmedzovanie žien či potláčanie pokojných protestov a prejavov nesúhlasu.

Situáciu by mala monitorovať Rada OSN

Komisárka vyzvala Radu OSN pre ľudské práva (UNHRC), aby prijala „odvážne a rázne opatrenia“ na monitorovanie situácie v oblasti práv v Afganistane. Prevzatie kontroly nad krajinou Talibanom vyvolalo obavy z návratu jeho brutálnej vlády, akú mal v 90. rokoch minulého storočia.

Lídri hnutia sľúbili znovunastolenie bezpečnosti a pokúšajú sa prezentovať umiernenosť, no mnohí Afganci sú skeptickí a snažia sa opustiť krajinu. Vzhľadom na rozptýlenosť správ je ťažké určiť, ako rozsiahle môže byť porušovanie práv a či odrážajú skutočnosť, že lídri Talibanu hovoria jednu vec a robia druhú, alebo či bojovníci na mieste berú veci do vlastných rúk.

„V tejto kritickej chvíli sa ľudia v Afganistane spoliehajú na Radu OSN pre ľudské práva, aby bránila a ochraňovala ich práva. Naliehavo žiadam túto radu, aby podnikla odvážne a rázne opatrenia, úmerné závažnosti tejto krízy, a to zriadením špecializovaného mechanizmu na podrobné monitorovanie vyvíjajúcej sa situácie v oblasti ľudských práv v Afganistane,“ vyhlásila Bacheletová odkazujúc na možnosť menovania vyšetrovacieho výboru, osobitného spravodajcu alebo vyšetrovacej misie.

Niektorí Afganci sú vraj na čiernej listine

Pred niekoľkými dňami súkromná spravodajská skupina sídliaca v Nórsku, ktorá poskytuje informácie OSN, informovala, že získala dôkazy o tom, že Taliban zaradil na čiernu listinu Afgancov, o ktorých sa domnievajú, že pracovali v kľúčových úlohách s predchádzajúcou afganskou vládou alebo so silami vedenými USA. Niekoľko Afgancov sa skrýva a tvrdí, že sa obávajú takýchto represálií.

Bacheletová poznamenala, že lídri Talibanu nedávno sľúbili rešpektovanie práv žien, dievčat a etnických menšín a že sa zdržia odvetných opatrení. „Teraz je na Talibane, aby tieto záväzky premietol do reality,“ povedala UNHRC.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michelle Bacheletová
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)Rada OSN pre ľudské právaTaliban