Polícia v rámci akcie „Očistec“ zadržala a obvinila viacero osôb, zasahovala aj u Gašpara a Hraška

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Gašpar
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 5. novembra 16:13

Policajti od skorých ranných hodín zasahovali na viacerých miestach Slovenska, vrátane domu policajného exprezidenta Tibora Gašpara aj bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Hraška. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Výpovede Makóa

Akcia môže podľa portálu súvisieť s prácou špeciálnej skupiny, ktorá skúma výpovede bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a niekdajšieho príslušníka SIS Františka Böhma.

„Pred domom Tibora Gašpara je od skorého rána aspoň osem policajných vozidiel aj so psovodom. Ulica, na ktorej stojí rodinný dom je z oboch strán uzavretá,“ napísal portál.

Podľa portálu Tvnoviny.sk zasahovali policajti aj v Leviciach v dome bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka. Topky.sk píšu aj o bývalom šéfovi protikorupčnej jednotky Robertovi Krajmerovi.

Akcia „Očistec”

Ako informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, policajti vo štvrtok v ranných hodinách v rámci akcie „Očistec” zadržali a obvinili viacero osôb.

„Vyšetrovateľ NAKA zadržaných obvinili pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa,“ uviedla. S obvinenými osobami aktuálne prebiehajú procesné úkony, preto sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať.

Podľa portálu Aktuality.sk obvinila polícia v rámci akcie aj nitrianskeho podnikateľa Norbert Bödöra. Ten je v príbuzenskom zväzku s policajným exprezidentom Gašpara. Bödör je v súčasnosti väzobne stíhaný v rámci kauzy „Dobytkár“, v ktorej ho policajti obvinili z trestného činu prania špinavých peňazí.

Zlyhanie jednotlivcov

Združenie Za lepšiu políciu v stanovisku pre agentúru SITA skonštatovalo, že policajná akcia, pri ktorej vo štvrtok zadržali bývalých predstaviteľov vedenia Policajného zboru SR, nie je dôsledkom zlyhania jednotlivcov, ale celého vtedajšieho systému spravodlivosti.

„Akcia mala názov Očistec, pretože polícia potrebuje v prvom rade očistiť od nepoctivých policajtov, ktorí pomáhali a chránili len seba a svojich ľudí, a to na úkor ľudí, ktorým mali slúžiť,“ priblížilo združenie.

Vznesené obvinenia podľa nich poukazujú na prácu „najlepšieho policajného prezidenta“ (exminister vnútra Robert Kaliňák tak označil Tibora Gašpara, pozn. red.) ako sa o jeho osobe vyjadril „najlepší minister vnútra“ (Kaliňáka tak označil expremiér Robert Fico, pozn. red). „Veríme, že toto je prvý krok k tomu, aby na Slovensku opäť začala vládnuť spravodlivosť,“ dodalo združenie.

Údajne si delili úplatky

Obvinení policajní funkcionári, ktorí boli vo štvrtok zadržaní NAKA, si delili úplatky pri zakrývaní daňovej trestnej činnosti súkromných firiem. Ako informoval portál televízie Joj Noviny.sk, uvádza sa tak v uznesení o vznesení obvinenia voči zadržaným osobám.

Podľa informácií portálu je proti najvyšším šéfom polície vznesené obvinenie pre viacero trestných činov. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar je obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Informácie portálu nasvedčujú, že v jednom prípade malo ísť o súkromnú firmu, ktorá sa chcela dostať z vyšetrovania trestnej činnosti. Šéf kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó bol oslovený ďalším obvineným Martinom F., ktorý chcel pomoc. Ľudovít Makó následne išiel za Norbertom Bödörom a Tiborom Gašparom, ktorých informoval o tejto požiadavke.

Tí mali požiadavku prejednať so šéfom Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernardom Slobodníkom. Sumu 400-tisíc eur si medzi sebou rozdelili. Podľa polície o tom rozhodol Norbert Bödör Zo sumy malo ísť 90-tisíc eur Tiborovi Gašparovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František BöhmĽudovít MakóRastislav GašparRóbert Krajmer
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra