Polícia vlani vyvrátila 189 hoaxov, väčšina z nich sa týkala pandémie koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Množstvo popieračov pandémie zomrelo, pretože sa nechránili pred vírusom.
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Policajný zbor SR v uplynulom roku prostredníctvom webu „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ vyvrátil celkom 189 hoaxov. Ako sa ďalej uvádza v Správe Policajného zboru o dezinformáciách na Slovensku v roku 2021, 151 z nich sa týkalo pandémie koronavírusu.

Tajný plán mocných

„Hlavnou dezinformačnou témou v Slovenskej republike je druhý rok po sebe ochorenie COVID-19. Pestrosť šírených hoaxov v súvislosti s touto témou sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšila,“ konštatuje polícia.

Medzi hlavné dezinformačné naratívy v uplynulom roku podľa Policajného zboru patrili napríklad tvrdenia, že očkovanie je škodlivé, neúčinné, zbytočné alebo zdravie a život ohrozujúce.

Šírili sa aj informácie, že situácia s pandémiou nie je vážna a štátne inštitúcie iba preháňajú alebo, že pandémia je tajným plánom mocných na ovládnutie alebo vyhubenie ľudstva.

Popierači pandémie

Dezinformácie podľa polície spôsobili v roku 2021 aj smrť osôb, ktorých počet nie je možné presne určiť. Policajti tiež získali informácie, podľa ktorých sa pacienti infikovaní ochorením COVID-19 v ťažkých zdravotných stavoch priznávali, že sa nechránili a nedali sa očkovať z dôvodu viery v šírené dezinformácie.

„V jednom z prípadov bol dosiahnutý extrémny bod, keď nezaočkovaný pacient v kritickom stave pred napojením na pľúcnu ventiláciu výhražne prikazoval zdravotníkom, že si neželá byť očkovaný, pričom o niekoľko dní zomrel,“ dodala polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SR