Polášek s Dodigom prehrali v Londýne aj druhý zápas, do semifinále nepostúpia

Filip Polášek, Ivan Dodig, Nitto ATP Finals, Londýn
Slovenský tenista Filip Polášek a jeho deblový partner Ivan Dodig z Chorvátska počas zápasu na Nitto ATP Finals, v ktorom podľahli americko-britskej dvojici Rajeev Ram, Joe Salisbury 6:3, 3:6 a 6:10 v zápasovom tajbrejku. Londýn, 12. november 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 12. novembra, 20:51

Slovenský tenista Filip Polášek a Chorvát Ivan Dodig definitívne nepostúpia do semifinále štvorhry na koncoročnom výberovom turnaji Nitto ATP Finals v Londýne. V utorňajšom popoludňajšom zápase v skupine Jonasa Björkmana Polášek a Dodig podľahli americko-britskej dvojici Rajeev Ram, Joe Salisbury 6:3, 3:6 a 6:10 v zápasovom tajbrejku a po dvoch zápasoch zostali na poslednej štvrtej priečke tabuľky bez zisku bodu.

Jednoduchá postupová matematika

Popoludní šanca Poláška a Dodiga na postup do semifinále ešte žila, ale definitívne zhasla o niekoľko hodín neskôr po prehre poľsko-brazílskeho páru Lukasz Kubot, Marcelo Melo s Juhoafričanom Ravenom Klaasenom a Novozélanďanom Michaelom Venusom 3:6, 4:6. Klaasen a Venus dosiahli druhé víťazstvo na turnaji a zabezpečili si účasť v semifinále z prvého miesta.

O druhom postupujúcom z Björkmanovej skupine sa rozhodne v priamom súboji Kubot, Melo – Ram, Salisbury. Polášek a Dodig ukončia svoje vystúpenie v skupine Jonasa Björkmana aj na celom majstrovskom turnaji v londýnskej O2 Arene vo štvrtok súbojom s párom Klaasen, Venus.

„Začiatok zápasu sme mali výborný. Hladko sme víťazili pri svojom podaní a s jedným brejkom sme získali prvý set. V druhom sete nám nevyšiel jeden gem na returne, keď sme nevyužili na brejk vedenie 30:0. Ivan vzápätí stratil svoje podanie zo stavu 40:0, ale aj to sa občas stáva. V supertajbrejku rozhodlo to, že naši súperi hrali odvážnejšie a viac im tam toho spadlo do kurtu. V čom boli súperi lepší? Asi len v tom, že získali v supertajbrejku desať bodov a my len šesť. Oba naše zápasy v Londýne sa veľmi podobali. V oboch sme vyhrali prvý set a napokon prehrali tesne v supertajbrejku,“ povedal Filip Polášek pre agentúru SITA.

Na otázku, čo bude treba urobiť pre udržanie šance na postup do semifinále, 34-ročný piešťanský rodák odpovedal: „Postupová matematika je veľmi jednoduchá. Postúpime iba vtedy, keď svoj tretí zápas vyhráme 2:0 na sety a dvojica Kubot, Melo zvládne víťazne oba svoje zostávajúce zápasy. Vtedy by sme sa dostali do semifinále spolu s nimi.“

Komplikácie v deviatom geme

Začiatok stretnutia lepšie vyšiel Poláškovi s Dodigom. Slovensko-chorvátska dvojica využila druhý brejkbal vo štvrtej hre a ujala sa vedenia 3:1. Dobre rozbehnuté úvodné dejstvo si však nečakane skomplikovala v deviatom geme.

Pri podaní Dodiga dopriala americko-britskému páru štyri brejkbaly v rade, ale skúsený Chorvát na servise nespanikáril. Predviedol štyri priame body v sérii, čo stačilo na víťazstvo v prvom sete pomerom 6:3.

Druhý set bol spočiatku vyrovnaný. V prvých piatich gemoch si obe dvojice držali podanie a zdalo sa, že to bude tak aj v šiestej hre. Polášek s Dodigom viedli 40:0, ale v nasledujúcich štyroch výmenách ťahali za kratší koniec a stratili servis. Ram so Salisburym ihneď potvrdili brejk a vypracovali si náskok 5:2. Slovensko-chorvátske duo ešte dokázalo znížiť na rozdiel dvoch gemov, ale aj druhý set priniesol výsledok 6:3.

Rozhodujúci zlom

Ram a Salisbury začali zápasový tajbrejk vynikajúco. Získali bod pri podaní súperov a následne dvakrát uspeli pri vlastnom servise, čo znamenalo náskok 3:0. Polášek s Dodigom na to pohotovo zareagovali a v najkratšom možnom čase vyrovnali stav na 3:3.

Potom sa oba tímy krátko striedali v tesnom vedení, no rozhodujúci zlom nastal za stavu 7:6 pre americko-britský pár. Ram so Salisburym si od tohto momentu pripísali tri body v rade, ktoré im zabezpečili víťazstvo.

Polášek a Dodig si vybojovali právo účasti v londýnskej O2 Aréne ako posledný ôsmy pár až na záverečnom turnaji z kategórie ATP Masters 1000 v Paríži. Pomohla im aj skutočnosť, že americkí bratia Bob a Mike Bryanovci, ktorí mali v sumáre sezóny viac bodov, predčasne ukončili sezónu.

Turnaj majstrov či aktuálne Nitto ATP Finals je turnaj, ktorý má v tenisovom svete výsostné postavenie. Vo štvorhre si nezdolaní šampióni rozdelia prémiu 533 000 USD, už len za účasť organizátori garantujú každej z ôsmich dvojíc 103 000 USD. Za každé víťazstvo v skupine je pripravených 40 000 USD.

Nitto ATP Finals v Londýne – skupina Jonasa Björkmana

• utorok

Raven Klaasen, Michael Venus (JAR/N. Zél.-5) – Lukasz Kubot, Marcelo Melo (Poľ./Braz.-2) 6:3, 6:4

Rajeev Ram, Joe Salisbury (USA/V. Brit.-4) – Ivan Dodig, Filip Polášek (Chor./SR-8) 3:6, 6:3, 10:6 (zápasový tajbrejk)

I. set

Začiatok stretnutia lepšie vyšiel Poláškovi s Dodigom. Slovensko-chorvátska dvojica využila druhý brejkbal vo štvrtej hre a ujala sa vedenia 3:1. Dobre rozbehnuté úvodné dejstvo si však nečakane skomplikovala v deviatom geme. Pri podaní Dodiga dopriala americko-britskému páru štyri brejkbaly v rade, ale skúsený Chorvát na servise nespanikáril. Predviedol štyri priame body v sérii, čo stačilo na víťazstvo v prvom sete pomerom 6:3.

II. set

III. set

Ram a Salisbury začali zápasový tajbrejk vynikajúco. Získali bod pri podaní súperov a následne dvakrát uspeli pri vlastnom servise, čo znamenalo náskok 3:0. Polášek s Dodigom na to pohotovo zareagovali a v najkratšom možnom čase vyrovnali stav na 3:3. Potom sa oba tímy krátko striedali v tesnom vedení, no rozhodujúci zlom nastal za stavu 7:6 pre americko-britský pár. Ram so Salisburym si od tohto momentu pripísali tri body v rade, ktoré im zabezpečili víťazstvo.

Viac k osobe Filip PolášekIvan DodigJoe SalisburyLukasz KubotMarcelo MeloMichael VenusRajeev RamRaven Klaasen