Aktualizované: Muž podozrivý z teroristického útoku v Štokholme sa k činu priznal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
útok v Štokholme
Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 11. apríla 14:45

ŠTOKHOLM 11. apríla (WebNoviny.sk) – Uzbek Rachmat Akilov, hlavný podozrivý z piatkového útoku nákladným automobilom v centre Štokholmu, sa priznáva k spáchaniu „teroristického zločinu“. Na pôde súdu to v utorok povedal Johan Eriksson, právny zástupca tohto 39-ročného muža.

„Jeho stanovisko je, že uznáva, že spáchal teroristický zločin, a preto akceptuje tiež to, že na neho bude uvalená väzba,“ uviedol podľa agentúry Reuters právny zástupca Eriksson. O väzbe rozhodne súd ešte v priebehu dneška.

Prokurátor Hans Ihrman uviedol, že Akilov je podozrivým z teroristických zločinov v súvislosti s piatkovým útokom nákladným automobilom, pri ktorom prišli o život štyria ľudia. Pojednávanie na štokholmskom okresnom súde vzápätí pokračovalo za zatvorenými dverami. Sprevádzali ho zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Akilov je hlavným podozrivým z toho, že odcudzeným nákladiakom na rozvoz piva vrazil v piatok do chodcov v pešej zóne Drottninggatan, pričom štyroch zabil a ďalších 15 zranil. Podozrivého, ktorý bol vo Švédsku neúspešným žiadateľom o azyl, zadržala polícia niekoľko hodín po tomto čine.

Druhá osoba zatknutá v súvislosti s piatkovým útokom už nie je podozrivá z možného podielu na tomto čine a vyšetrovatelia preto nepožadujú jej ponechanie vo väzbe. Druhého podozrivého, ktorého zatkli v nedeľu, švédske orgány neidentifikovali a uviedli len to, že je mužského pohlavia. Podozrenie, že mohol hrať nejakú úlohu pri piatkovom útoku, bolo už od začiatku len „nižšieho stupňa“ oproti predpokladanému páchateľovi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať