Podnikateľ Reday, obvinený spolu s košickým županom Trnkom, ostane vo väzbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Pojednávanie s Rastislavom T.
Obvinený predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka počas príchodu na verejné pojednávanie v kauze Valentín na Najvyššom súde SR v Bratislave. Bratislava, 27. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Podnikateľ Richard Reday, ktorého obvinili spolu s predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom, bude naďalej stíhaný väzobne. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, súd zamietol sťažnosť obvineného proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, ktorým bol vzatý do väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov.

Kolúzny dôvod väzby

Senát Najvyššieho súdu SR sa stotožnil s napadnutým uznesením s tým, že kolúzny dôvod väzby u obvineného posúdil ako dokonané kolúzne konanie a v tom zmysle rozhodol, že u obvineného Richarda Redaya je daný dôvod kolúznej väzby,“ povedala hovorkyňa. Doplnila, že dôvod preventívnej väzby sťažnostný súd u obvineného nezistil.

Machinácie vo verejnom obstarávaní

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ešte v nedeľu 19. februára nezobral do väzby obvineného predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a prepustil ho zo zadržania na slobodu.

V prípade Richarda Redaya, ktorý je obvinený z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, však rozhodol o väzobnom stíhaní. To, že Rastislav Reday bude stíhaný na slobode neskôr potvrdil aj Najvyšší súd SR.

Zatiaľ čo Rastislav Trnka je stíhaný vo veci obstarávania štyroch sypačov za 1,3 milióna eur, Richard Reday údajne košickému kraju dodal 205 kusov teplomerov za zhruba 180-tisíc eur. Išlo o dvojnásobnú cenu oproti tej, za ktorú rovnaké teplomery od toho istého výrobcu nakupovali Banskobystrický a Nitriansky kraj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra VažanováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku