Podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi sa zmenia, dôvodom je finančná pomoc z OSN pre utečencov

Dobrovoľníčka pomáha vojnovým utečencom z Ukrajiny v dočasnom núdzovom tábore pri hraničnom priechode Veľké Slemence. Veľké Slemence, 28. február 2022.
Upravujú sa podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Foto: SITA

Vláda v stredu schválila nariadenie, ktorým sa upravujú podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Nariadenie súvisí s uzavretím medzinárodnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov, na základe ktorej sa bude utečencom z Ukrajiny poskytovať finančná pomoc.

Podľa rezortu práce a sociálnych vecí je preto potrebné upraviť podmienky poskytovania pomoci v hmotnej núdzi, aby sa duplicitne nepodporovali tie isté domácnosti zo štátneho rozpočtu a z prostriedkov OSN.

Domácnosť, ktorá dostane pomoc z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, nebude mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi. Rovnako sa upravuje poskytovanie opakovaného príspevku dieťaťu, ktoré je zverené do náhradnej starostlivosti, v ktorom sa dieťaťu poskytnutá finančná pomoc bude považovať za príjem.

Súčasne sa v súvislosti s poskytovaním finančnej pomoci z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov ruší poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov