Podľa Švédov sme krajinou zemetrasení a cestných pirátov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svedsko
Foto: worldflagss.com

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Švédski turisti, ktorí každoročne cestujú na Slovensko napríklad na lyžovačku, by mali byť podľa veľvyslanectva Švédska vo Viedni obozretní.

Pod Tatrami ich môžu ohrozovať lavíny, povodne a cestní piráti, na Slovensku však nie sú výnimočné ani zemetrasenia a zosuvy pôdy, varuje oficiálna webová stránke švédskej ambasády vo Viedni.

Cestujúcim, ktorí sa u nás chystajú lyžovať, švédska ambasáda odporúča informovať sa na miestnych úradoch o nebezpečenstve pádu lavín.

„Ak prichádzate na Slovensko kvôli lyžovaniu, dávajte si pozor, keďže v zimnom období je riziko pádu lavín v Tatrách,“ informujú Švédi z veľvyslanectva, ktorí zároveň upozorňujú aj na možné zemetrasenia a povodne.

Zemetrasenie na Slovensku

Lavíny

„Slovensko leží v seizmologickej zóne a môžu sa tak vyskytnúť menšie zemetrasenia. Vytrvalé dažde pravidelne spôsobujú na Slovensku záplavy, ktoré niekedy sprevádzajú aj zosuvy pôdy. Škody v súvislosti so záplavami sú však prevažne len materiálne,“ uvádza sa ďalej na stránke ambasády.

Veľvyslanectvo informuje aj o dopravnej bezpečnosti. Turisti so zahraničnými automobilovými značkami by si pri prejazde Slovenskom mali podľa Švédov dávať pozor na tzv. pirátov ciest.

„Počas zastávky na benzínovej pumpe napichnú páchatelia pneumatiku nožom, čo o pár kilometrov ďalej spôsobí defekt. Piráti, ktorí auto prenasledujú, sa pristavia a ponúknu pomoc, počas ktorej však z automobilu zmiznú cenné veci. Nie je taktiež nezvyčajné, ak piráti zastavia zahraničný automobil na okraji cesty, pričom predstierajú, že majú pokazené auto a potrebujú pomoc,“ opisuje stránka veľvyslanectva nebezpečenstvo, ktoré turistom zo severnej Európy na Slovensku hrozí.

Ambasáda preto odporúča nenechávať cennosti na viditeľnom mieste a auto zamknúť aj v prípade, že ho cestujúci iba opravuje. Eliška Vozárová z ambasády agentúre SITA povedala, že obsah stránky, ktorý napísali pracovníci veľvyslanectva, chce len informovať švédskych cestujúcich plánujúcich pobyt na Slovensku o rôznych charakteristikách krajiny.

S cestnými pirátmi majú skúsenosti

Diaľnica, auto, cesta, vodič
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

„Niektoré informácie na tejto stránke pochádzajú z všeobecných informácií, ktoré sú k dispozícii na internete,“ reagovala Vozárová. S cestnými pirátmi má podľa Vozárovej ambasáda aj vlastné skúsenosti.

„Niekoľko švédskych turistov bolo na Slovensku okradnutých na diaľnici počas prestávky na čerpacej stanici. Často sú potom nútení žiadať ambasádu, aby im vydala nové pasy,“ hovorí o skúsenostiach veľvyslanectva vo Viedni Vozárová.

Tento problém sa však podľa jej slov netýka len Slovenska. „Týmto spôsobom sa švédske veľvyslanectvo snaží, aby boli švédski turisti opatrní,“ uzavrela.

Ministerstvo problém nevidí, SACR áno

Slovenský rezort diplomacie s obsahom internetovej stránke problém nemá. „Z nášho pohľadu obsahuje text na web stránke Švédskeho veľvyslanectva štandardné turistické informácie, ktoré nie sú nepravdivé ani dehonestujúce. Nebudeme preto žiadať o nápravu,“ tvrdí Petra Greksová z ministerstva zahraničných vecí. Švédska ambasáda v Bratislave skončila svoju činnosť ešte v júni 2010, dôvodom boli financie.
MZV
ministerstvo zahraničných vecí

Slovenskej agentúre pre cestovný ruch (SACR) sa nepáči spôsob, akým švédska ambasáda vo Viedni na svojej webovej stránke informuje o rizikách, ktoré turistom na Slovensku hrozia.

Slovenská agentúra pre cestovný ruch sa určite obráti na zastupiteľský úrad Švédska vo Viedni so žiadosťou o skorigovanie informácií v spomínanom texte,“ hovorí Nora Gubková z agentúry.

Eliška Vozárová zo švédskeho zastupiteľstva vo Viedni reagovala, že obsah stránky, ktorý napísali pracovníci veľvyslanectva, chce len informovať švédskych cestujúcich plánujúcich pobyt na Slovensku o rôznych charakteristikách krajiny.

Niektoré informácie na tejto stránke pochádzajú z všeobecných informácií, ktoré sú k dispozícii na internete,“ reagovala Vozárová.

S cestnými pirátmi má podľa Vozárovej ambasáda aj vlastné skúsenosti. „Niekoľko švédskych turistov bolo na Slovensku okradnutých na diaľnici počas prestávky na čerpacej stanici. Často sú potom nútení žiadať ambasádu, aby im vydala nové pasy,“ hovorí o skúsenostiach veľvyslanectva vo Viedni Vozárová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSACR Slovenská agentúra pre cestovný ruch