Pobrežím Ekvádoru otriasli dve silné zemetrasenia

Zemetrasenie
Ekvádor zasiahlo zemetrasenia s magnitúdou 7,8, počet obetí stúpa. Foto: SITA/AP

Quito 11. júla (WebNoviny.sk) – Dve silné zemetrasenia otriasli v nedeľu neskoro večer miestneho času krátko po sebe oblasťou na severozápadnom pobreží Ekvádoru. Ide o najnovšie dotrasy po mohutnom zemetrasení, pri ktorom v apríli zahynuli stovky ľudí, uviedla agentúra AP. Podľa úradov sa po nedeľných otrasoch zatiaľ neobjavili správy o škodách alebo zraneniach.

Prvé zemetrasenie malo magnitúdu 5,9 a jeho epicentrum sa nachádzalo 41 kilometrov južne od pobrežného mesta Esmeraldas. Druhé zemetrasenie s magnitúdou 6,4 prišlo v rovnakej oblasti o približne desať minút neskôr. Obe nastali v hĺbke okolo 35 kilometrov, vyplýva z údajov americkej geologickej služby USGS. Slabšie záchvevy zeme pocítili aj v metropole Quito, vzdialenej 150 kilometrov juhovýchodne.

Ekvádorský prezident Rafael Correa vyzval obyvateľov krajiny na zachovanie pokoja. Po nových zemetraseniach nehrozia prívalové vlny cunami. Podľa novín El Telégrafo však došlo k rozsiahlym výpadkom elektriny. V Esmeraldas zrušili na pondelok školské vyučovanie, napísala agentúra DPA.

K novým zemetraseniam došlo v rovnakom širšom regióne pri pobreží Tichého oceánu ako k otrasom s magnitúdou 7,8, ktoré 16. apríla zdevastovali mesto Pedernales. Vtedajšie zemetrasenie bolo najhoršou prírodnou pohromou v Ekvádore za celé desaťročia. O život prišlo 663 ľudí a takmer 29.000 obyvateľov zostalo bez domova. Ekvádorský Geofyzikálny inštitút odvtedy eviduje viac ako 2100 dotrasov vrátane viacerých okolo magnitúdy 6.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rafael Correa