Aktualizované: Fico, Bugár a Danko sa dohodli na vytvorení dodatku ku Koaličnej zmluve

KOALÍCIA: Lídri vyriešili krízu
Zľava: Predseda SNS Andrej Danko, predseda Smer-SD Robert Fico a predseda Most-Híd Béla Bugár počas tlačovej konferencie po skončení rokovania Koaličnej rady na Bôriku k riešeniu vzniknutej krízy v koalícii. Bratislava, 25. august 2017. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 25. augusta, 14:08

BRATISLAVA 25. augusta (WebNoviny.sk) – Koaličné strany sa dnes dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude pracovať na vytvorení dodatku ku Koaličnej zmluve.

Oznámil to po rokovaní piatkovej Koaličnej rady premiér Robert Fico (Smer-SD), podľa ktorého bolo rokovanie dlhé, vážne, konštruktívne aj dobré.

Do pracovnej skupiny dá Smer-SD, Most-Híd a SNS jedného človeka a spoločne vytvoria dodatok. Premiér verí, že dodatok ku Koaličnej zmluve by mohli podpísať práve na Deň Ústavy SR – 1. septembra.

Budú sa stretávať každý pondelok

Fico zdôraznil, že vládna koalícia má eminentný záujem na tom, aby 1. septembra urobila všetky podujatia k oslavám 25. výročia prijatia ústavy v duchu spolupráce koaličných strán. Premiér zopakoval, že vláda nemá alternatívu. „Musíme sa viacej chápať, ale o tom sú koalície. Slovensko je krajina, kde budú vládnuť koaličné vlády,“ dodal.

Ďalej sa podľa premiéra dohodli na tom, že lídri koaličných strán sa budú stretávať pravidelne, pravdepodobne každý pondelok, aby zasadli pred rokovaním vlády a parlamentu.

Podľa neho lídri sa zaoberali aj mechanizmami na riešenie ďalších možných problémov, ktorým koalícia môže v budúcnosti čeliť. Takisto chcú priblížiť aj svoje regionálne, okresné a krajské štruktúry. Riešili aj rozpočet. Podľa Fica sa všetci traja prihlásili k tomu, že treba dodržiavať fiškálnu zodpovednosť.

Podľa premiéra budú hľadať riešenie, aby fiškálna zodpovednosť ostala zachovaná, ale zároveň aj strany mohli plniť svoje sľuby a zlepšiť životnú úroveň obyvateľov. Zároveň si všetci traja uvedomujú, že musia byť zodpovední, ak chce Slovensko patriť do jadra EÚ.

Stanovili si mantinely

Fico zároveň v piatok na tlačovke po skončení rokovania koalície prisľúbil, že bude plne rešpektovať meno nového ministra školstva, ktoré je v kompetencii SNS. Verí, že nový minister nadviaže na prácu doterajšieho ministra Petra Plavčana. Podľa Andreja Danka bude nový minister buď niekto z prostredia školstva, alebo človek schopný riadiť procesy.

Danko vylúčil, že by sa konfrontačne bavili o veciach. Odpovedal tak na otázku, či prišiel na Koaličnú radu s tým, že chce, aby minister práce Ján Richter odišiel. Dnešné rokovanie bolo podľa neho konštruktívne.

Ako informoval predseda strany Most-Híd Béla Bugár, v piatok si lídri stanovili mantinely a budú pripravovať dodatok ku Koaličnej zmluve. „Upokojili sme rozvírenú koaličnú hladinu,“ povedal Bugár s tým, že v nasledujúcich dňoch budú pokračovať.

Odkazovanie cez médiá podľa neho už nebude, ak to všetci dodržia a chúlostivé veci budú riešiť tam, kde sa majú riešiť – pri koaličnom stole.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárJán RichterRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana