Ples v opere 2018: fotky, šaty, účesy, história, program

BRATISLAVA: Ples v opere
Hostia počas príchodu na 18. ročník Plesu v opere - dobročinného spoločenského podujatia za zlepšenie podmienok pre vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením v historickej budove SND. Bratislava, 13. január 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 12. januára (WebNoviny.sk) – V sobotu 13. januára sa v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave konal už 18. Ples v opere.

Slávnostné podujatie, na ktorom sa stretlo 600 prominentných hostí, i tento rok symbolicky otvorilo plesovú sezónu na Slovensku. V tomto článku vám ponúkneme kompletné informácie, veľkú galériu s fotografiami a vyberieme aj najlepšie róby a účesy.

Fotogaléria: 18. Ples v opere 2018


Fakty v skratke o 18. Plese v opere 2018

Dátum: 13.1.2018

Miesto: Historická budova Slovenského národného divadla (SND)

Počet hostí: 300

Cena vstupenky: Hostí na Ples v opere pozýva hostiteľ plesu písomne, doručením osobnej pozvánky. Vstupenka pre 2 osoby sa rezervuje na základe telefonickej odpovede a po úhrade sumy 500 eur.

Dress code: White tie resp. Black tie

Celeste.jpg
Speváčka Celeste Buckhingam počas príchodu na 18. ročník Plesu v opere v historickej budove SND. Bratislava, 13. január 2018. Foto: Ples v opere

Ples v opere od roku 2010 venuje celý výťažok predovšetkým na podporu detí so zdravotnými problémami a znevýhodneniami. Za osem rokov rozdelil už 1,5 milióna eur. Výťažok z minuloročného 17. ročníka Plesu v opere putoval na zriadenie nového centra včasnej intervencie v Trenčíne a hostia venovali najvyššiu sumu – celkovo 239 932 eur.

Fotogaléria z minuloročného Plesu v opere:

Tohtoročný Ples v opere pomôže zdravotne znevýhodneným deťom v oblasti vzdelávania. „Ideme otvoriť tému, ktorú naozaj považujeme za akútnu a náročnú. Súčasný školský systém podľa nášho názoru nie je schopný napĺňať individuálne potreby detí. Je pritom dôležité, aby sme ich zohľadňovali. Je to vážna téma, nie jednoduchá, ale je potrebné, aby deti, aj postihnuté, vyrastali v prirodzenom prostredí, vo svojej komunite, so svojimi rovesníkmi. Máme preto pred sebou teraz cieľ pomôcť zbúrať všetky bariéry, či už viditeľné alebo neviditeľné a narušiť tak stereotypné myslenie, ktoré tu máme,“ povedala riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová, ktorá verí, že sa vyzbieranou sumou i tento rok podarí prekonať rekord.

Šaty a róby na Plese v opere 2018

Ples v opere
Riaditeľka 18. ročníka dobročinného Plesu v opere Andrea Cocherová. Foto: Ples v opere
Ples v opere 2018
Ladislav Rehák, člen dozornej rady Orange Slovensko a manželka Mária Reháková, podnikateľka, riaditeľka Bratislavských módnych dní Foto: Ples v opere
Ples v opere 2018
Vlado Černý, herec Foto: Ples v opere

 

Ples v opere 2018
Účastníci 18. ročníka Plesu v opere. Foto: Ples v opere
Ples v opere 2018
Bývalý reprezentačný tréner a hokejová legenda Zdeno Cíger Foto: Ples v opere

 

Účesy na Plese v opere 2018

 

Ples v opere 2018
Ondrej Galo z Nadácie detí Slovenska. Foto: Ples v opere
Ples v opere 2018
Zuzana Zimenová, poslankyňa NR SR, Koalícia pre deti Slovensko Foto: Ples v opere
Ples v opere 2018
Členka Plesového výboru Elena Kohútiková. Foto: Ples v opere
Ples v opere 2018
Účastníci 18. ročníka Plesu v opere. Foto: Ples v opere

 

Ples v opere 2018
Herec Ján Greššo. Foto: Ples v opere

 


Moderátorka Plesu v opere 2018

Moderátorkou tohtoročného Plesu v opere bola herečka Božidara Turzonová, ktorá je označovaná ako prvá dáma prvej divadelnej scény SND. Popri predstaveniach v SND, kde dodnes pôsobí, hosťuje aj v nitrianskom divadle Andreja Bagara.

Preslávila sa množstvom nezabudnuteľných úloh a stvárnila desiatky veľkých divadelných, televíznych aj filmových postáv, a to nielen na slovenskom, ale aj českom filmovom plátne. Svoju životnú rolu si zahrala práve v československej dráme Jiřího Krejčíka Božská Ema. V roku 2007 bola ocenená štátnym vyznamenaním za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky a v rovnakom roku získala aj cenu literárneho fondu za celoživotnú tvorbu.

„Úprimne, ponuku moderovať dobročinný Ples v opere som akceptovala veľmi rada, predovšetkým preto, že som vlastenecká k nášmu Slovenskému národnému divadlu. Práve pri príležitosti stého výročia vzniku Československa si môžeme pripomenúť významnú úlohu SND, ktoré práve vtedy vznikalo,“ vyjadrila sa umelkyňa.

Božidara Turzonová je jedna z najvýraznejších predstaviteliek svojej generácie, ktorá si získala srdcia divákov na Slovensku aj v Čechách. Šaty na Ples pre moderátorku pripravila známa slovenská módna návrhárka Jana Pištejová, ktorá sa svojou tvorbou preslávila aj v zahraničí.

Program Plesu v opere 2018

Tohtoročný Ples v opere si programom uctil storočnicu vzniku Československa. Úvodný ceremoniál po štvrtý raz za sebou režírovala renomovaná česká choreografka Jana Burkiewicz. Kým minulý rok sa venovala téme návratu k slovenským koreňom prostredníctvom ľudových motívov a zvyklostí, spojenia tradície a moderny, tento rok predstavila netradičný úvodný ceremoniál pod názvom Kabaret Mozart.

Predstavenie prinieslo jedinečné spojenie opery a nového cirkusu, ktorý je charakteristický kombinovaním rôznych druhov umenia. „Mozart predstavuje návrat ku klasickej hudbe a k opere. Jeho vlastná tvorba je páčivá, príjemná a radostná. Prepojením Mozarta s kabaretom vzniká unikátny výsledok,“ uviedla režisérka Jana Burkiewicz, ktorá sa réžie a choreografie úvodného programu chopila už po štvrtý raz.

Marian miezga.jpg
Herec Marián Miezga s manželkou počas príchodu na 18. ročník Plesu v opere v historickej budove SND. Bratislava, 13. január 2018. Foto: Ples v opere

Hudobnú dramaturgiu úvodného ceremoniálu mal pod palcom známy slovenský basgitarista, hudobný producent a skladateľ Oskar Rózsa.

O neopakovateľný umelecký zážitok sa postarajú i tanečníci a akrobati zo zoskupení Burki&com a Losers Cirque Company. Významnou súčasťou hudobnej produkcie, ktorú opäť zastrešil Oskar Rózsa, budú operní speváci Adriána Banásová, Michaela Rózsa Růžičková a Pavol Remenár a hudobný skladateľ a klavirista Vladislav Šarišský.

Ako headlineri Plesu v opere sa tento rok predstavili Miro Žbirka a legendárna česká kapela Lucie, ktorá do Bratislavy zavítala dokonca v pôvodnej zostave. Okrem nich na Plese vystúpili aj Jana Kirschner, Katka Knechtová, Dan Bárta, Svetlana Rymarenko či Martin Madej a hostia a hostky Plesu si vychutnali aj skladby v podaní Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou dirigenta Vladimíra Valoviča.

Ples v opere 2018
Na 18. ročníku Plesu v opere zahrali aj Meky Žbirka s Katkou Knechtovou. Foto: Ples v opere

Prekvapením večera bolo vystúpenie 41-násobného Českého slávika Karla Gotta. Návštevníci plesu si zatancovali na najznámejšie hity speváka ako Lady Carneval, Stokrát chválím čas, Ptačí nářečí či Včelka Mája. Okrem toho v jeho podaní zaznela aj česká verzia skladby Roya Orbisona Oh, Pretty Woman z roku 1965.

O polnoci sa mikrofónov zhostili Miro Žbirka a Katka Knechtová. Dvojica interpretov hostí plesu potešila sviežim vystúpením, počas ktorého zazneli ich najznámejšie skladby ako 22 dní, Len s ňou, Katka, Spomaľ či Za tebou. Zlatým klincom večera bol koncert legendárnej českej skupiny Lucie v jej pôvodnej zostave. V ďalších priestoroch divadla hostí do rána zabávala Ľudová hudba Lúčnice pod vedením primáša Martina Sleziaka.

Osobnosti na Plese v opere 2018

Hostí pozýva hostiteľ plesu písomne, doručením osobnej pozvánky. Vstupenka pre 2 osoby sa rezervuje na základe telefonickej odpovede a po úhrade sumy 500 eur.

Pre účasť na Plese bolo stanovené spoločenské oblečenie White tie resp. Black tie. Nižšia úroveň spoločenského oblečenia bola neprípustná. Ak hosť nedodržal vyššie uvedenú úroveň spoločenského oblečenia, hostiteľ plesu, a tiež ním poverené osoby, mali právo hosťa na ples nevpustiť, alebo požiadať hosťa o zmenu úrovne oblečenia. Stanovená spoločenská úroveň oblečenia bola pre hostí povinná počas celej doby trvania plesu bez výnimky.

Dano dangl.jpg
Režisér, scenárista a herec Dano Dangl s manželkou počas príchodu na 18. ročník Plesu v opere v historickej budove SND. Bratislava, 13. január 2018. Foto: Ples v opere

Na tohtoročnom 18. Plese v opere sa bavilo spolu tristo prominentných párov. „Vážime si, že Ples v opere aj tento rok poctia svojou prítomnosťou mimoriadne osobnosti, ktoré sú rešpektovanými autoritami vo svojej oblasti či úspešne reprezentujú Slovensko aj za jeho hranicami,“ uviedol generálny riaditeľ Orange Slovensko a zástupca hostiteľa Plesu v opere Pavol Lančarič. Riaditeľkou Plesu v opere je Andrea Cocherová.

Na tohtoročnom Plese v opere samozrejme nechýbali členovia Čestného plesového výboru: Eva Blahová, Martin Huba, Marián Chudovský, Elena Kohútiková, Pavol Lančarič, Jaromír Pastorek, Eva Kováčová, Ľubica Vargicová a Emília Vášáryová.

V historickej budove Slovenského národného divadla sa zabávali aj ďalšie osobnosti z oblasti vedy, medicíny, spoločensko-hospodárskeho života, športu, kultúry a umenia.

BRATISLAVA: Ples v opere
Herečka Emília Vášáryová (vľavo) počas príchodu na 18. ročník Plesu v opere – dobročinného spoločenského podujatia za zlepšenie podmienok pre vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením v historickej budove SND. Bratislava, 13. január 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

Pozvaní boli aj poslanec NR SR Boris Kollár, podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar, europoslanec Eduard Kukan, osobitný predstaviteľ OSN v Iraku Ján Kubiš, guvernér NBS Jozef Makúch, vedúci zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike Dušan Chrenek, významný slovenský vedec a jeden z najúspešnejších slovenských fyzikov v zahraničí a svetovo uznávaný odborník na spintroniku Jaroslav Fabián, bývalý šéf RTVS Václav Mika, držiteľ Krištáľového krídla 2017 v kategórii Medicína a veda a držiteľ viacerých domácich medzinárodných cien a spoluautorom 4 patentových návrhov z rôznych oblasti medicíny Michal Mego, riaditeľka Bratislavských módnych dní Mária Reháková, generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ Televízie Markíza Matthias Settele, viceprezident Rady Európskej organizácie pre jadrový výskum  Branislav Sitár, popredný lekár a neurológ a laureát ocenenia: Pribinov kríž II. stupňa a mnohých ďalších Pavel Traubner.

BRATISLAVA: Ples v opere
Predseda politickej strany Sme rodina Boris Kollár (vpravo) počas príchodu na 18. ročník Plesu v opere – dobročinného spoločenského podujatia za zlepšenie podmienok pre vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením v historickej budove SND. Bratislava, 13. január 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

Osobnosťami z oblasti športu na Plese v opere boli napríklad tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger, bývalý slovenský reprezentant a v súčasnosti kapitán daviscupového tímu Dominik Hrbatý, zlatý medailista z paralympiády z Atén Marek Margoč, trojnásobný medailista z MS v hokeji Ľubomír Višňovský, paralympijská víťazka v streľbe a nositeľka vyše 70 ocenení Veronika Vadovičová, päťnásobný majster sveta a dvojnásobný víťaz paralympiády Jozef Metelka.

Do historickej budovy SND prišli aj herci Marián Miezga, Martin Mňahončák, Peter Sklár, Jozef Vajda, Sväťo Malachovský, Dano Dangl, Ján Greššo, Vladimír Kobielsky, František Kovár,herečka Lucia Hurajová, dizajnérka šperkov Petra Tóth, módna návrhárka Jana Pištejová, operný spevák Miroslav Dvorský, moderátor Marcel Forgáč, riaditeľ divadla Astorka Korzo 90 Vlado Černý, režisérka Mariana Čengelová-Solčanská, speváčka Celeste Buckingham, modelka Lucia Hablovičová, módny návrhár Boris Hanečka, operná speváčka Simona Houda-Šaturová, riaditeľ súťaže Schwarzkopf Elite Model Look Saša Jány, módny návrhár a fotograf Lukáš Kimlička, režisér Pepe Majeský, módna návrhárka Michaela Ľuptáková, redaktorka TV Markíza Danica Nejedlá (Kleinová), operný spevák Martin Malachovský.

Organizátori Plesu v opere

Organizátori Plesu v opere hodnotia aktuálny ročník podujatia aj napriek počiatočnej nervozite veľmi pozitívne. „Ja sa cítim vždy, kým sa to celé nerozbehne, veľmi napäto. Aj keď som ten ples otváral už osemnásťkrát. Ale keď vidím, že prešli úvodné reči, privítanie hostí, úvodný ceremoniál, úvodný valčík a potom na tom parkete tancujú hostia, je tam plno a všetci sa neštylizovane, úprimne usmievajú, tak vidím, že to už ide asi dobre a je šanca, že budeme mať ďalší dobrý ples,“ podotkol hostiteľ Plesu v opere Pavol Lančarič.

„Je pre nás veľkou satisfakciou, keď už je po plese a keď môžeme skonštatovať, že opäť všetko to úsilie stálo za to a že sa podarilo všetko tak, ako sa podariť malo. Bolo pre nás satisfakciou vidieť hostí, ktorí si ples užili a ktorí ho ocenili. Po každom plese si vydýchneme, ale zároveň sa potešíme z toho, že sa nám, ako aj tento rok, podarila úžasná vec, a to spojiť eleganciu a noblesu so zábavou a zároveň so šľachetnosťou. Opätovne patrí naša vďaka všetkým hosťom, ktorí sa toho zúčastnili a hlavne za to, že nezištne prispeli na podporu detí so zdravotným znevýhodnením,“ zhodnotila napokon riaditeľka podujatia Andrea Cocherová.

História Plesu v opere

Ples v opere je aj vďaka unikátnemu otváraciemu ceremoniálu, ktorý tradične spája operu, balet a spoločenský tanec, považovaný za jednu z najkrajších spoločenských udalostí roka.

V rámci baletu sa doposiaľ na Plese v opere predstavili umelci medzinárodného rozmeru, medzi inými choreograf a aktuálny šéf baletu Národního divadla v Brne, Mário Radačovský, sólistka baletu SND Romina Kolodziej, sólisti Viedenskej štátnej opery Roman Lázik a Nina Poláková a ďalší.

Fotogaléria z plesu v opere 2016:

Najkrajšie operné diela na Plese v opere zazneli v podaní  Adriany Kučerovovej, Ľubice Vargicovej, Evy Jenisovej, Martiny Masarykovej či Evy Hornyákovej. Mužské operné árie zaspievali Paľo Bršlík, Jozef Kundlák, Ramon Vargas, Sergej Larin, Peter Dvorský, Miroslav Dvorský, Martin Babjak, Martin Malachovský  a ďalší. V rámci programu Plesu v opere vystúpili najobľúbenejší slovenskí a českí interpreti a populárne hudobné skupiny: Lucie Bílá, Hana Zagorová, Karel Gott, Ilona Csáková, Helena Vondráčková, Petr Janda, David Koller, Jiří Korn, Marie Rottrová, Iveta Bartošová, Jana Kirschner, Pavol Habera, Meky Žbirka, Pavol Hammel, Beáta Dubasová, Nela Pocisková, Martin Chodúr, Marián Čekovský, Richard Müller, Vašo Patejdl, Vidiek, Cigánski diabli,  Desmod, Janko Lehotský, Oskar Rózsa, Eugen Vizváry, František Griglák a Martin Valihora, Katka Knechtová, Peter Lipa, Dan Bárta, Ondřej Brzobohatý a Matěj Ruppert s kapelou a ďalší.

Ples v opere na Slovensko za posledných 17 rokov priniesol svetové hviezdy a hudobné legendy zo zahraničia. Na doskách SND sa plesovým hosťom predstavili  Lisa Standsfield, Suzanne Vega, Mireille Mathieu, Rick Astley, Sharleen Spiteri, Jimmy Sommerwille, Paul Young, Jamelia, Filippa Giordano, Heather Small,  Alphaville, Delegation, Trio American Divas a ďalší.

Informácie pochádzajú od Šemy Satkeovej z agentúry Neopublic Porter Novelli a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea CocherováAndrej HrnčiarBoris KollárDan BártaDavid KollerDominik HrbatýEduard KukanElena KohútikováEmília VášáryováHana ZagorováHelena VondráčkováIlona CsákováIveta BartošováJán GreššoJán KubišJana KirschnerJana PištejováJaromír PastorekJozef MetelkaKarel GottKatka KnechtováLadislav RehákLucia HablovičováLucie BíláLukáš KimličkaMarián ČekovskýMarián ChudovskýMarián MiezgaMarie RottrováMartin ChodúrMartin HubaMartin MadejMartin MňahončákMartin ValihoraMiro ŽbirkaNela PociskováOndřej BrzobohatýOskar RózsaPavol HaberaPavol HammelPavol LančaričPeter LipaPetr JandaRamón VargasRichard MüllerSharleen SpiteriVáclav MikaVašo PatejdlZdeno Cíger