Plávanie a gymnastika dostanú viac peňazí na úkor atletiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michael Phelps
Zlatý medailista Michael Phelps (hore) a Ryan Lochte počas krátkej polohovky na OH v Londýne. Foto: SITA/AP

PETROHRAD 29. mája (WEBNOVINY) – Plávanie a športová gymnastika sa nemusia báť o svoju budúcnosť, v novom rebríčku športov, podľa ktorého bude Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozdeľovať peniaze zo svojich príjmov, sa dostali do elitnej A-skupiny k atletike.

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) bola doteraz v privilegovanej kategórii osamotená a dostávala najväčšie podiely. Asociácia medzinárodných federácií letných olympijských športov (ASOIF) oznámila, že do prvej z piatich kategórií postúpia aj Medzinárodná plavecká federácia (FINA) a Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) a IAAF sa bude musieť uskromniť.

Na najnižšom poschodí hierarchie sa ocitol moderný päťboj spolu s novými odvetviami v programe OH 2016 – golfom a ragby.

Nová štruktúra začne platiť už pre OH 2016 v Riu de Janeiro. Doteraz boli športy rozdelené do štyroch skupín. Po olympijských hrách v Londýne bola atletika v A-skupine dotovaná sumou približne 47 miliónov dolárov, odvetvia v B-skupine mali dostať po 22 miliónov, v C-skupine po 16 miliónov a v D-skupine po 14 miliónov USD.

Rozdelenie športov v novom rebríčku, podľa ktorého bude MOV rozdeľovať peniaze zo svojich príjmov po skončení OH 2016 v Riu de Janeiro:

A-skupina: plávanie, atletika, gymnastika

B-skupina: basketbal, cyklistika, futbal, tenis, volejbal

C-skupina: lukostreľba, bedminton, box, džudo, veslovanie, streľba, stolný tenis, vzpieranie

D-skupina: kanoistika, jazdectvo, šerm, hádzaná, hokej, jachting, taekwondo, triatlon, zápasenie

E-skupina: moderný päťboj, golf, ragby

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MOV Medzinárodný olympijský výbor