Pilot je po nehode stíhačky Mig-29 mimo ohrozenia života, v krízovej situácii neohrozil civilistov

Havária Mig 29
V blízkosti obce Cerovina pri Nitre havarovala stíhačka Mig-29. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 29. septembra 15:59

Pilot, ktorý sa v sobotu 28. septembra vo večerných hodinách katapultoval zo stíhacieho lietadla Mig-29, je nateraz mimo ohrozenia života.

V súčasnosti je hospitalizovaný v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný, agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Ide o prvotriedne vycvičeného a skúseného pilota, ktorý má nalietaných približne 1200 letových hodín.

Pozastavili všetky cvičné lety

V súčasnosti sú pozastavené všetky cvičné lety stíhacích lietadiel Mig-29, avšak pohotovostný systém NATINAMDS je plne zabezpečený. Informoval o tom minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý pilota osobne navštívil v nemocnici a následne aj okolie miesta nehody.

Život a zdravie pilota sú v tejto situácii to najdôležitejšie, preto som hneď išiel sem priamo do nemocnice. O udalosti bola bezprostredne informovaná rodina a, samozrejme, som informoval aj troch najvyšších ústavných činiteľov. Chcem vysoko oceniť profesionalitu pilota, pretože len vďaka jeho adekvátnej reakcii, nebolo ohrozené civilné obyvateľstvo, pretože lietadlo spadlo do neobývanej časti,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

„Práve som sa vrátil z nemocnice, kde bol ošetrený náš pilot. Som rád, že je v stabilizovanom stave a v poriadku. Dobrou správou je, že jeho stav už dovoľuje prevoz do Banskej Bystrice, kde za ním môžu prísť jeho najbližší,“ povedal neskôr Gajdoš.

Pri tejto príležitosti poďakoval všetkým príslušníkom ozbrojených síl, ako aj príslušníkom policajného a hasičského a záchranného zboru za koordináciu a odborné riešenie vzniknutej situácie. Ako ďalej zdôraznil, nehoda stíhacieho lietadla bude riadne vyšetrená.

Ide o naozaj o prvotriedneho pilota, jedného z najskúsenejších v rámci Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Chcem vyzdvihnúť jeho naozaj vysokú profesionalitu, pretože aj v tejto krízovej situácii postupoval plne v zmysle štandardných operačných postupov,“ doplnil zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR genmjr. Miroslav Lorinc, ktorý rovnako prišiel do nitrianskej nemocnice.

Značné materiálne škody

V tomto prípade išlo o štandardný cvičný let dvoch stíhacích lietadiel Mig-29, pričom druhý pilot bezpečne pristál na Letisku Sliač. Rezort obrany sa v tejto súvislosti dištancuje od akýchkoľvek predbežných a neoverených informácií, ktoré sa šíria v súvislosti s príčinou nehody.

Nebudem špekulovať o príčine, počkám si na závery. Vec vyšetruje Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre pod dozorom prokurátora. Verím však, že aspoň na čas utíchnu hlasy, ktoré spochybňujú potrebu nákupu nových stíhacích lietadiel F-16. Bezpečnosť našich vojakov, ktorí zabezpečujú obranu Slovenskej republiky, je pre mňa na prvom mieste,” zdôraznil šéf rezortu obrany.

Minister Gajdoš na mieste nehody ubezpečil majiteľov poškodeného majetku, že škody spôsobené leteckou nehodou rezort obrany na základe záverov škodovej komisie plne uhradí. Z tohto dôvodu osobne navštívil aj starostku obce Nové Sady Silviu Halvoníkovú. „S presunom vraku stíhacieho lietadla na letisko Sliač by sme mohli pravdepodobne začať už v pondelok. Budú uskladnené na Leteckej základni Sliač, kde budú k dispozícii pre ďalšie skúmanie znalcov,“ doplnil.

Hmla bránila pristátiu

K nehode sa vyjadril aj generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Jeho stanovisko poskytla agentúre SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Ako náčelník generálneho štábu som nesmierne rád, že naši piloti sú špičkovo vycvičení a práve vďaka tomu môžem konštatovať to jediné, čo je pre túto chvíľu naozaj dôležité. Nikto nezomrel a ani nebol vážnejšie zranený, rodina neprišla o otca a manžela – a ozbrojené sily o skvelého vojaka – skúseného pilota. Vznikli iba značné materiálne škody stratou stíhacieho lietadla a v podstate vzhľadom na situáciu zanedbateľné škody v okolí miesta nehody,” uviedol.

Ako ďalej uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR, aj takéto udalosti sa pri plnení úloh Ozbrojených síl SR, žiaľ, stávajú. „Chcel by som verejne oceniť vycvičenosť pilota, jeho rozvahu, odvahu a riešenie celej tejto situácie, pretože on sám bezpečne opustil lietadlo a zároveň zabezpečil, aby pád lietadla nespôsobil katastrofu na zemi v obývanej oblasti,“ povedal.

Veliteľ Vzdušných síl Svoboda vysvetlil, že v tomto prípade išlo o cvičný let s muníciou a všetko bolo zabezpečené tak, aby nehrozilo ďalšie nebezpečenstvo. Zároveň vysvetlil, že pilot vzhľadom na zlé poveternostné podmienky, najmä hustú hmlu nemohol pristáť na Sliači. „Všetko ostatné je predmetom vyšetrovania,” zdôraznil.

Ochrana vzdušného priestoru v zodpovednosti Slovenskej republiky je zabezpečená v plnom rozsahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom