Fantastická Petra Vlhová vyhrala slalom v Levi a má ďalšieho soba, triumf venovala priateľovi Michalovi

Petra Vlhová, Levi
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola slalomu Svetového pohára 2021/2022 vo fínskom Levi. Levi, 20. november 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 20. novembra 14:46

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila najlepším možným spôsobom do slalomovej sezóny Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2021/2022.

V úvodnom z dvoch víkendových slalomov vo fínskom Levi zvíťazila s náskokom 31 stotín sekundy pred svojou najväčšou rivalkou Američankou Mikaelou Shiffrinovou a pripísala si prvých 100 bodov do hodnotenia najtočivejšej disciplíny. Tretie miesto si vybojovala Nemka Lena Dürrová s mankom 0,84 s.

Zamilovaný odkaz priateľovi Michalovi

Vlhová položila základ svojho triumfu vo fínskom Laponsku už v 1. kole, ktoré vyhrala s náskokom 11 stotín sekundy práve pred Shiffrinovou. V druhom kole predviedla prakticky bezchybný výkon. Náskok pred americkou konkurentkou si postrážila na všetkých troch medzičasoch a napokon z toho bol fantastický triumf.

Bezprostredne po pretekoch Vlhová priznala, že už ráno po prebudení mala dobrý pocit. „Hneď, ako som vstala, cítila som sa dobre. Mojím cieľom na strmom svahu bolo ísť na doraz. Na tomto mieste ma to veľmi baví. Je to pre mňa niečo výnimočné a som veľmi šťastná, že som tu opäť zvíťazila, pretože to nebolo ľahké,“ uviedla Vlhová

Vzápätí do kamier Eurosportu poslala zamilovaný odkaz priateľovi Michalovi, ktorému tento triumf venovala. „Je láskou môjho života,“ vyznala sa slovenská lyžiarka, ktorá priznala, že si veľmi obľúbila i Fínsko a tamojšie počasie.

V Levi triumfovala už štvrtýkrát

Ambiciózna Liptáčka v sobotu dosiahla 21. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v kariére, trináste slalomové.

Najväčšie fínske lyžiarske stredisko za severným polárnym kruhom je jej najúspešnejšie miesto v kalendári SP. Zvíťazila tam v slalome už po štvrtý raz a v počte triumfov sa tam vyrovnala práve Shiffrinovej (4-4). Vlani bola Vlhová v Levi stopercentná, keď ovládla obe slalomové podujatia na úvod SP 2020/2021. Keďže za triumf v Levi víťazka dostane soba, Liptáčka už má štvrtého.

V tomto roku bude mať šancu tento maximálny úspech zopakovať, keďže druhý z dvojice slalomov príde na rad v nedeľu. Obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za celkový triumf v SP vstúpila do olympijskej sezóny tretím miestom v obrovskom slalome v rakúskom Söldene. Dovedna teda má na konte už 160 bodov.

V lete nastali vo Vlha Teame významné zmeny.  Dlhoročného hlavného trénera Livia Magoniho nahradil Švajčiar Mauro Pini. Odišiel aj taliansky servisman Pierluigi Parravicini a prišiel jeho krajan Bruno Grandi. Na plný úväzok na rozdiel od minulosti bude s Vlhovou taliansky kondičný tréner Marco Porta a ženskú spoločnosť jej počas náročnej olympijskej zimy bude robiť fyzioterapeutka Ivana Gašpáreková.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Levi (online)

• slalom

1. kolo: 1. PETRA VLHOVÁ (SR) 52,15 s.,  2. Mikaela Shifirinová (USA) +0,11, 3. Andreja Slokarová (Slo.) +0,55, 4. Anna Svenová Larssonová (Švéd.) +0,55, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,70, 6. Katharina Leinsbergerová (Rak.) a Lena Dürrová (Nem.) obe +0,72, +0,72, 8, Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,93, 9. Sara Hectorová (Švéd.) +1,11, 10. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +1,19

• PETRA VLHOVÁ mala štartové číslo 2

Celkové poradie (1.+2. kolo): 1. PETRA VLHOVÁ (SR) 1:46,19 min., 2. Mikaela Shifirinová (USA) +0,31 s., 3. Lena Dürrová (Nem.) +0,84, 4. Andreja Slokarová (Slo.) +1,12, 5. Anna Svenová Larssonová (Švéd.) +1,13, 6. Katharina Leinsbergerová (Rak.) +1,28, 7. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,50, 8. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,63, 9. Sara Hectorová (Švéd.) +1,92, 10. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +2,01

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom