Peniaze z Junckerovho fondu môžu ísť na D1, D3 a rýchlocesty

Úsek diaľnice D1 Dubná Skala - Turany slávnostne otvorili
Pohľad na úsek diaľnice D1 Dubná skala - Turany v smere Žilina z mimoúrovňovej križovatky pri meste Martin pri príležitosti slávnostného otvorenia úseku diaľnice D1 Dubná skala - Turany. Vrútky, 10. júl 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo dopravy plánuje využiť peniaze z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) na dokončenie výstavby napríklad úsekov diaľnic D1, D3 a niektorých rýchlostných ciest. Takzvaný Junckerov fond, pomenovaný podľa predsedu Európskej komisie, poskytuje podľa ministra dopravy Romana Brecelyho (nominant Siete) značné finančné príležitosti a možnosti.

„V rezorte dopravy sme vytipovali viacero vhodných projektov na dobudovanie diaľnic D1, D3 a prioritných rýchlostných ciest, ktoré by mohli byť spolufinancované aj touto formou,“ povedal minister Brecely na konferencii o investičnom pláne pre Európu a možnostiach financovania dopravných projektov v slovinskej Ľubľane.

Vybrané projekty by podľa ministra mali napríklad prispieť k zníženiu dopravných zápch, prepojiť priemyselné zóny či výrobné závody s mestami a znížiť emisie a hluk v okolí obytných zón. Ako príklad za Slovensko uviedol pripravovaný obchvat hlavného mesta na diaľnici D4.

Na konferencii sa podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej zúčastnili ministri dopravy krajín strednej a východnej Európy. Cieľom investičného plánu je vytvoriť podmienky na zvýšenie záujmu o investovanie v Európe.

Európsky fond pre strategické investície počíta s finančným objemom 315 mld. eur. Tieto financie predpokladá uvoľniť a využiť ako kombináciu verejných a súkromných zdrojov pre investície do reálnej ekonomiky v rokoch 2015 – 2017. Poskytuje nástroje rizikového financovania cez Európsku investičnú banku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Brecely
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR