Pellegrini varuje pred nefunkčnosťou Ústavného súdu SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pellegrini oznámil termín volieb, nová komisia zložila sľub
Predseda NR SR Peter Pellegrini počas vyjadrenia pre médiá po odovzdávaní menovacích dekrétov členom prvej Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán v Historickej budove Národnej rady SR. Bratislava, 25. august 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Peter Pellegrini varuje pred tým, že Ústavný súd SR sa môže stať nefunkčným.

Reagoval tak na dnešné rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nevymenovať až do volieb žiadneho nového ústavného sudcu, pričom o tejto otázke chce rokovať s parlamentnými stranami a vedením Národnej rady SR po marcových voľbách.

Pellegrini na takýto postup nevidí dôvod. Ako zdôraznil na dnešnej tlačovej besede, ústava bude znieť a platiť rovnako vo februári, ako aj v marci alebo v apríli.

Pellegrini pritom upozornil, že už teraz súdu chýbajú z 13-členného pléna dvaja sudcovia a 28. februára odchádza ďalší. Ak by ústavný súd potreboval po februári rozhodovať o nejakej veci v pléne, kde je treba na rozhodnutie minimálne sedem hlasov, tak pri desiatich členoch sa môže stať, že plénum toho nebude schopné. Pellegrini sa v súvislosti s voľbami spýtal či môže byť záujmom alebo cieľom mať po 28. februári nefunkčný ústavný súd a jeho plénum, ktoré pravdepodobne môže potrebovať rozhodnúť aj o prípadnej sťažnosti na voľby. „Dúfam, že je to len rečnícka otázka,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR