Pellegriniho vláda chce posunúť spustenie eKasy, ale termín registrácie sa pre podnikateľov nezmení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pokladňa, obchod
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 12. júna, 14:21

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Podnikatelia, ktorí sa zaregistrujú na eKasu a objednajú si certifikované zariadenie do 30. júna tohto roka, dostanú ďalšie tri mesiace na používanie starej registračnej pokladnice.

Zmenu musí schváliť parlament

Vláda totiž v stredu schválila návrh na skrátené legislatívne konanie k návrhu novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorou sa pre takýchto podnikateľov posúva termín na povinné používanie eKasy na 30. septembra tohto roku.

Podnikatelia, ktorí si eKasu do konca júna nezaregistrujú, budú môcť byť sankcionovaní podľa pôvodného zákona. Túto zmenu bude ešte musieť schváliť parlament.

Ministerstvo financií ako predkladateľ návrhu hovorí, že týmto návrhom sa snaží eliminovať možné sankcie pre podnikateľov, ktorí si svoju povinnosť registrácie a objednania certifikovaného zariadenia pre eKasu splnili, ale nestihnú im ju do konca júna dodať.

Nedostatok pokladní

„Aj napriek maximálnym snahám zainteresovaných strán sa nepodarilo dosiahnuť, aby bol trh v dostatočnom množstve zásobený on-line registračnými pokladnicami, resp. potrebnými softvérovými a hardvérovými riešeniami,“ uvádza v návrhu ministerstvo s tým, že tento stav znamená pre podnikateľov neriešiteľnú situáciu a neistotu pri dosiahnutí právneho stavu vyplývajúceho zo zákona.

Rýchla novela zákona o elektronických registračných pokladniciach tak zároveň umožní v prípade, ak podnikateľovi nebude do 1. júla doručená certifikovaná eKasa, používať starú elektronickú pokladnicu aj v prípade, ak už bol zrušený daňový kód tejto pokladnice.

Zároveň však platí, že podnikatelia, ktorým certifikovanú eKasu doručia ešte pred 30. septembrom, budú ju musieť začať používať od jej doručenia a starú elektronickú registračnú pokladnicu prestať používať.

Niektoré sankcie zostávajú

Sankcie tak podľa tohto návrhu, ak ho schváli parlament, budú od 1. júla hroziť iba tým podnikateľom, ktorí si podľa pôvodného zákona o elektronických registračných pokladniciach do konca júna nezaregistrujú eKasu a neobjednajú si certifikované zariadenie.

Finančná správa však upozorňuje, že sankcie hrozia aj tým, ktorí sa síce zaregistrujú, ale čakajú na zariadenie od výrobcu, ktorý nezískal certifikát.

Sankcie pritom podľa šéfa sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík na finančnej správe Ladislava Hannikera hrozia rovnako ako pri nepoužívaní registračnej pokladnice. Začínajú teda na 330 eurách a vyšplhať sa môžu až na 20 tisíc eur.

Podnikatelia návrh vítajú

Podnikatelia návrh novely vítajú, aj keď by si priali ešte komplexnejšie riešenie. „Na jednej strane vítame, že vláda začala tento problém riešiť a čiastočne odkladá termín. Na druhej strane treba povedať, že zvolené riešenie nie je dostatočné,“ reagoval na iniciatívu rezortu financií Ján Solík zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Vládou schválená novela totiž podľa neho nerieši problém pre skupinu podnikateľov, ktorých dodávateľom sa doteraz nepodarilo získať certifikáciu alebo majú riešenia, ktoré nie sú certifikované.

„Treba podotknúť, že dôvody chýbajúcich certifikátov sú rôzne. Časť výrobcov pokladníc pre časový stres nechala certifikovať iba niektoré svoje výrobky a iné zatiaľ nie, alebo sa objavili rôzne bezpečnostné problémy, ktoré môžu byť spôsobené rovnako časovým stresom ako aj nečestným úmyslom,“ dodal Solík.

Získajú viac času

Daňoví poradcovia vnímajú rozhodnutie ministerstva financií ako reakciu na argumenty odbornej a podnikateľskej verejnosti, ktorá dlhodobo upozorňuje na problémy na trhu pokladníc.

„Verejnosť už dlhšie očakávala, že podobný krok príde. Podnikatelia vďaka novele získajú viac času na prechod na eKasu, získajú však predovšetkým istotu, že v prípade objektívnych príčin nebudú za nedodržanie termínu sankcionovaní,“ tvrdí Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Ako pripomenula, certifikácie zariadení sa začali až vo februári a mnohí výrobcovia nestihli certifikovať všetky svoje zariadenia.

Zle pripravený projekt, tvdia liberáli

Opozičná SaS, ktorá proces zavádzania eKasy vytrvalo kritizuje, hovorí, že rozhodnutím vlády sa potvrdili výhrady podnikateľov aj strany SaS a zároveň fakt, že ide o ďalší zle pripravený projekt, podobne ako slovensko.sk či eHealth, na ktoré išli milióny eur. Rovnako pritom pripomínajú, že návrh ministerstva znevýhodňuje klientov distribútorov pokladníc, ktorí ešte nedostali certifikáciu.

„Jediným, kto má z projektu eKasa zatiaľ prospech, je skupina ľudí, ktorí stoja v jeho pozadí a de facto ho sprivatizovali. Očakávame, že celú vec prešetrí Najvyšší kontrolný úrad SR a nový minister financií Ladislav Kamenický vyvodí aj personálnu zodpovednosť,“ uvádza sa v reakcii SaS, ktorá avizuje pokračovanie v snahe o zrušenie povinnosti používať eKasu a pripravuje podanie na Ústavný súd SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať