Parlament o interrupciách ešte nerozhodne, hlasovanie sa presúva na ďalšiu schôdzu

Jana Bittó Cigániková
Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 30. septembra 09:51

O novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa týka interrupcií, bude parlament hlasovať až na ďalšej schôdzi. V pléne to oznámil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) po tom, ako Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) nebola dvakrát uznášaniaschopná.

Pri hlasovaní o skrátení lehoty pre rozhodnutie o pozmeňujúcich návrhoch k novele opäť viacerí poslanci vytiahli kartičky z hlasovacieho zariadenia. Šeliga zároveň oznámil, že stredou 30. septembra sa skončila 12. schôdza parlamentu.

V utorok neskoro večer nebola NR SR uznášaniaschopná štyrikrát. Hlasovanie o novele preto presunuli na stredajšie ráno.  Rozprava k návrhu časti poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa začala pritom už v utorok 29. septembra dopoludnia. Do ústnej časti sa prihlásilo 12 poslancov, do písomnej viac ako 15.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) v pléne počas rozpravy povedala, že podľa nej sa novela plánuje schváliť podvodným spôsobom. Plénum sa totiž uznieslo na tom, že v utorok bude trvať rokovací deň až do konca prerokovania a hlasovania o návrhu. Povedala, že to zníži kvórum, pretože v pléne zvyčajne večer býva menej poslancov.

Novelou zákona o zdravotnej starostlivosti sa má termín „umelé prerušenie tehotenstva” zmeniť na „umelé ukončenie tehotenstva”. Žena má mať dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín to bude 96 hodín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom