Pamätník Víťazstva na druhý pokus vrátili na Námestie SNP v Trnave, nebude však v rovnakej pozícii (foto)

Pamätník Víťazstvo, Trnava
Pamätník Víťazstvo vrátili po niekoľkých mesiacoch na svoje pôvodné miesto na Námestí SNP v Trnave. Foto SITA: Pavol Machovič
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 28. septembra, 16:21

Na Námestie SNP v Trnave po niekoľkých mesiacoch vrátili pamätník oslobodenia Víťazstvo od akademického sochára Ladislava Snopeka z roku 1959.

Menej dominantný dojem

Bronzové súsošie v štvrtok usadili žeriavom na nový betónový pilier na druhý pokus. V utorok pri prvom pokuse sa približne 3,5-tonový monument na vrchu nedarilo ukotviť.

Bronzové súsošie zobrazujúce dvojicu osloboditeľov bolo v ateliéri akademického sochára Pavla Čambála, ktorý ho odborne ošetril.

„Bronzová plastika bola v poriadku, nemala vážnejšie poškodenie, nebola pokrivená. Robil som v podstate len konzervátorskú povrchovú úpravu,“ popísal svoju prácu Čambal.

Samotný pamätník bude podľa neho na zrekonštruovanom Námestí SNP pôsobiť menej dominantným dojmom, pretože pylón, na ktorom je osadený, je umiestnený asi o meter nižšie oproti pôvodnej polohe. Novinkou je aj pootočenie súsošia smerom na západ, teda k pamätníku Milana Rastislava Štefánika.

Ponechanie pomníka na námestí

Práce na pamätníku budú ešte pokračovať obkladaním betónového pylóna žulovými platňami. Mesto Trnava získalo na reštaurovanie pamätníka Víťazstvo finančný príspevok z ministerstva vnútra vo výške 39-tisíc eur.

Trnavská radnica pôvodne avizovala presun pomníka z centra mesta na Študentskú ulicu z urbanistických a architektonických dôvodov, hlavným dôvodom však mala byť jeho problematická statika, keďže stál nad prekrytým tokom Trnávky.

Proti bol oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave, ktorý inicioval petíciu za zachovanie pomníka na terajšom mieste. Podporilo viac ako 2000 ľudí.

Nesúhlasné stanovisko k zámeru premiestniť pomník, s odvolaním sa na medzinárodné dohody, prezentovalo ešte pred inváziou Ruska na Ukrajinu aj veľvyslanectvo Ruskej federácie. Vedenie mesta napokon ustúpilo a súhlasilo s ponechaním pomníka na námestí.

Obnova pamätníka je súčasťou rozsiahlej rekonštrukcie Námestia SNP, ktoré tvorí spojnicu medzi železničnou stanicou a centrom Trnavy.

S prácami za viac ako 2,8 milióna eur začala stavebná firma v januári tohto roku, keďže ide o projekt financovaný zo „starých“ eurofondov, musí byť napriek rôznym komplikáciám dokončený ešte v tomto roku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom