Páchateľ a žena po útoku vo švajčiarskom vlaku zomreli

Vo vlaku vo Švajčiarsku útočil nožom muž
V tomto vlaku muž najprv vylial a podpálil neznámu horľavinu. Následne začal útočiť na ľudí nožom. Foto: SITA/AP

BERN 14. augusta (WebNoviny.sk) – Popáleninám v nedeľu podľahol 27-ročný útočník, ktorý nožom a horľavinou zaútočil v sobotu popoludní na cestujúcich v zaplnenom vlaku vo Švajčiarsku. Informovala o tom polícia švajčiarskeho kantónu Sankt Gallen. Polícia už skôr oznámila, že v nedeľu ráno zomrela aj 34-ročná, pri útoku kriticky zranená žena.

Traja ďalší ľudia sa nachádzajú v nemocnici vo vážnom stave; celkovo bolo zranených sedem osôb – buď utrpeli bodné zranenia, popáleniny alebo sa nadýchali dymu. Hospitalizovaná je ešte 43-ročná žena, šesťročné dievča a 17-ročné dievča. Po ošetrení nemocnica prepustila 17-ročného tínedžera a 50-ročného muža.

Hovorca polície Hans-Peter Krüsi informoval, že všetky obete žili v kantóne Sankt Gallen. Polícia stále zisťuje motív činu, ale oznámila, že nie sú žiadne náznaky, že podozrivý mal kontakty s extrémistickými skupinami. Krüsi uviedol v nedeľu pre tlačovú agentúru AP, že úrady nemohli vypočuť podozrivého, Švajčiara zo susedného kantónu, pre jeho zdravotný stav. Muž však nemal záznam registri trestov a polícii nebol známy.

Incident sa odohral v blízkosti železničnej stanice mesta Salez na severovýchode Švajčiarska pri hraniciach s Lichtenštajnskom. Páchateľ najprv vo vagóne vlaku vylial a podpálil neznámu horľavinu. Následne začal útočiť na ľudí nožom. Švajčiarska polícia prehľadala bydlisko podozrivého. Krüsi sa nechcel vyjadrovať k tomu, aké dôkazy boli skonfiškované pri domovej prehliadke. Povedal však, že „zatiaľ nič nenaznačuje, že to bol teroristický alebo politicky motivovaný zločin“.

Podľa videa z útoku, ktoré polícia skúma, útočník konal sám a napádal pasažierov vo vlaku medzi obcami Buchs a Sennwald – najprv nožom a potom zapálil horľavinu, ktorú teraz analyzuje forenzný policajný tím. Strojvodca si vyslúžil uznanie za duchaprítomnosť, keďže pokračoval v jazde do stanice mesta Salez a tam zastavil. To umožnilo policajným aj záchranným skupinám jednoduchšie nastúpiť do vlaku a zasiahnuť.

Pri útoku utrpelo zranenia podľa polície päť cestujúcich vo vlaku a šiesty človek, 50-ročný muž na nástupišti, sa zranil, keď vyťahoval z vlaku horiaceho podozrivého. Popáleného päťdesiatnika museli ošetriť aj preto, že sa nadýchal dymu. Útok vo švajčiarskom vlaku znovu ukázal, aké ťažké je pre úrady ochrániť zložitý dopravný systém v Európe, obzvlášť pred jednotlivcami vyzbrojenými obyčajnými zbraňami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom