Ozbrojené sily zo Švédska a z Fínska budú v rámci NATO aj na Slovensku, prerokuje to však ešte parlament

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí vojaci
Slovenskí vojaci. Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 16. januára 2023, 16:19

Vláda v pondelok schválila návrh na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky.

Ministerstvo obrany navrhlo rozšíriť tento súhlas tak, aby sa vzťahoval na ozbrojené sily z členských krajín NATO, Švédska a Fínska, ktoré sa na území Slovenska budú nachádzať pri plnení úloh v rámci NATO. O návrhu, ktorý vláda schválila, musí ešte rokovať Národná rada SR.

Návrh z mája

Rozširuje sa tak návrh z mája 2022, keď parlament schválil prítomnosť do 700 príslušníkov ozbrojených síl Českej republiky, do 200 príslušníkov ozbrojených síl Holandského kráľovstva, do 100 príslušníkov ozbrojených síl Poľskej republiky, do 200 príslušníkov ozbrojených síl Slovinskej republiky, do 600 príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických, do 1 200 príslušníkov ozbrojených síl Spolkovej republiky Nemecko na území SR.

Spôsobilosť zahraničných ozbrojených síl

Ako sa uvádza v materiáli Ministerstva obrany (MO) SR, spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl dopĺňajú schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR.

Prispievajú tým k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ uviedlo MO SR s tým, že celkový mandátový počet príslušníkov zahraničných ozbrojených síl na území SR v počte do 3 000 profesionálnych vojakov sa nemení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily SRÚstavnoprávny výbor NRSR