Letná olympiáda v Tokiu (otvárací ceremoniál): Oheň zapálila Naomi Osaková, 1824 dronov vytvorili planétu Zem (foto)

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Japonská tenistka Naomi Osaková zapaľuje olympijský oheň počas otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu. Tokio, 23. júl 2021. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. júla 17:00

Dlhé čakanie na olympijské hry v japonskom Tokiu sa skončilo. Pôvodne sa v „krajine vychádzajúceho slnka“ mal tento športový sviatok začať už vlani, no pandémia koronavírusu spôsobila jeho odklad o jeden rok.

Slávnostný otvárací ceremoniál sa v Tokiu uskutočnil v piatok 23. júla 2021. Na vynovenom Národnom štadióne chýbali diváci, neumožnili to predpisy zamerané na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.

Tieto opatrenia budú sprevádzať celé OH.

Olympiádu otvoril cisár Naruhito

Hry XXXII. olympiády v japonskom Tokiu sa oficiálne začali o 23.14 h miestneho času (16.14 h SELČ), predpísanou formulkou ich otvoril japonský cisár Naruhito.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

„Považujem tieto hry v Tokiu, oslavujúce 32. modernú olympiádu, za otvorené,“ povedal. Olympijský oheň potom až o 23.48 h miestneho času (16.48 h SELČ) zapálila tenistka Naomi Osaková. Celý ceremoniál sa niesol v znamení motta „Spojenie cez emócie“.

V jeho úvode vo funkcii prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na ďalšie volebné obdobie potvrdili Nemca Thomasa Bacha.

V hľadisku len niekoľko vybraných hostí

Súčasťou programu otvorenia bolo tradične predstavenie kultúry hostiteľskej krajiny. Vlajku Japonska na plochu štadióna priniesla šestica, v ktorej boli domáci športovci, ale aj záchranárka či nevidiaci bubeník. O 20.38 h miestneho času (13.38 h SELČ) nastúpili na plochu štadióna športovci Grécka a začalo sa slávnostné defilé krajín.

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Príchod športovcov počas otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu. Tokio, 23. júl 2021. Foto: SITA/AP

Tisícky športovcov s rúškami tentokrát nemohli pozdraviť divákov na tribúnach, mávali len do televíznych kamier fanúšikom na celom svete. V porovnaní s minulosťou mohli na plochu prísť väčšinou športovci, ďalší členovia výprav len výnimočne.

V hľadisku sedelo len niekoľko vybraných hostí, medzi nimi americká prvá dáma Jill Bidenová či japonský cisár Naruhito.

1824 dronov vytvorilo planétu Zem

Slovensko priviedli ako 91. krajinu Matej Beňuš (vodný slalom) a Zuzana Rehák Štefečeková (streľba) o 14.34 h SELČ. Ako posledný tím nastupoval už tradične organizátor – Japonsko. Defilé sa skončilo presne po dvoch hodinách o 22.38 h miestneho času (15.38 h SELČ). Nasledovala oficiálna časť otvorenia.

Po olympijskom sľube športovcov (atlétka Rjota Jamagatová a stolný tenista Kasumi Išikawa), rozhodcov a trénerov nasledovala ďalšia umelecká časť, ktorej súčasťou bolo 1824 dronov tvoriacich planétu Zem.

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Drony vytvorili Zemeguľu počas otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu. Tokio, 23. júl 2021. Foto: SITA/AP

Po kultúrnej vložke prišiel na rad príhovor šéfky organizátorov Seiko Hašimotovej, ktorá najprv pozdravila ľudí na celom svete a potom sa poďakovala všetkým, ktorí sa podieľali a podieľajú na boji s pandémiou koronavírusu.

Prezident MOV Thomas Bach potom začiatok OH označil ako okamih nádeje. „Bojovali ste, vytrvali ste a dnes sa vám plní sen,“ odkázal Bach športovcom.

Príchod olympijskej vlajky

Po oficiálnom otvorením cisárom Naruhitom už každý sledoval príchod olympijskej vlajky, počúval olympijskú hymnu a nasledovalo predstavenie piktogramov a športovísk. Potom už všetci pozorovali s napätím aj príchod olympijského ohňa.

Na plochu štadióna ho priniesli džudista Tadahiro Nomura a niekdajšia zápasníčka Saori Jošidová, pochodeň potom cez ruky ďalších športovcov a lekárov z Japonska, na vozíku ho viezla aj paralympionička Wakako Cučidová, nasledovali šiesti študenti z rôznych častí krajiny organizátorov.

Hlavný olympijský symbol napokon skončil v rukách tenistky Naomi Osakovej. A tá 12 minút pred polnocou miestneho času zapálila čašu, ktorá na ploche bola akoby na vrchole slávnej hory Fudži. Začiatok celosvetovej oslavy športu vyvrcholil pompéznym ohňostrojom.

Letná olympiáda v Tokiu 2020 (2021) – otvárací ceremoniál (online – minúta po minúte)

  • piatok 23. júl

17:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie z letnej olympiády v Tokiu vám prinesieme aj v sobotu 24. júla.

16:48 Olympijský oheň zapálila tenistka Naomi Osaková. a otvárací ceremoniál ukončil veľkolepý ohňostroj.

16:35 Svoje hudobné číslo predviedla aj klaviristka Hiromi, víťazka Grammy z roku 2011.

16:27 Účinkujúci na ploche „zahrali“ všetky piktogramy športov, v ktorých sa bude v Tokiu súťažiť.

16:24 Tradične sa počas otváracieho ceremoniálu objavili aj holubice ako symbol mieru.

16:22 Šesť športovcov, po jednom z každého kontinentu, prinieslo na plochu štadióna olympijskú vlajku, ktorú si následne prebrali zástupcovia záchranných zložiek aj dobrovoľníci, ktorí pomáhali v boji s pandémiou. K stožiari, kde ju za spevu olympijskej hymny vyvesili, ju priniesli zástupcovia ozbrojených síl.

16:13 Japonský cisár Naruhito vyslovil tradičnú „formulku“ a otvoril letnú olympiádu v Tokiu.

16:01 S príhovormi vystúpili šéfka organizátorov Seiko Hašimotová a prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV)Thomas Bach.

15:46 Jedným z vrcholov otváracieho ceremoniálu bolo zobrazenie loga olympiády nad štadiónom, ktoré sa zmenilo na planétu Zem a nasledovala svetoznáma skladba Imagine od Johna Lennona.

15:43 Defilé výprav ukončil ohňostroj, nový slogan olympiády a športovci následne zložili aj tradičný sľub.

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Pohľad na športovcov a motto Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu „Faster, Higher, Stronger“. Tokio, 23. júl 2021. Foto: SITA/AP

15:33 Poslednými tromi výpravami na defilé výprav boli USA, Francúzsko – teda krajiny, kde sa budú konať nasledujúce letné olympiády v rokoch 2024 resp. 2028 a domáce Japonsko.

15:20 Treba si aj oddýchnuť…

15:12 Pita Taufatofua prišiel na otvárací ceremoniál podobne ako pred piatimi rokmi v Riu.

14:42 Českú výpravu priviedli tenistka Petra Kvitová a basketbalistka Tomáš Satoranský.

14:34 Ako 91. v poradí prišla na plochu výprava Slovenska s vlajkonosičmi Zuzanou Rehák Štefečekovou a Matejom Beňušom.

14:29 Rusko pre dopingové kauzy nemôže štartovať pod svojou vlajkou, ale ako Ruský olympijský výbor a opäť pri medailových ceremoniáloch nebude hrať ani ruská hymna.

14:16 Argentínčania si rozostupy vysvetlili po svojom a príchod na štadión si vychutnali, ako keby žiadne opatrenia proti koronavírusu neboli.

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Cecilia Carranza Saroli a Santiago Raul Lange z Arrgentíny nesú vlajku svojej krajiny počas otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu. Tokio, 23. júl 2021. Foto: SITA/AP

14:10 Defilé už majú za sebou aj početné výpravy Talianska, Holandska, Veľkej Británie či Austrálie.

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Talianski športovci počas otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu. Tokio, 23. júl 2021. Foto: SITA/AP

14:08 Každá krajina má dvoch vlajkonosičov a členovia jednotlivých výprav musia medzi sebou dodržiavať rozostupy, ani atmosféra nie je taká, ako po minulé roky, keďže tribúny si prázdne.

14:00 Organizačný výbor olympijských hier v japonskom Tokiu iba deň pred oficiálnym začiatkom podujatia prepustil režiséra otváracieho ceremoniálu Kentara Kobajašiho za vtipkovanie o holokauste ešte z roku 1998. 

Režisér sa previnil pred 23 rokmi počas jedného zo svojich komediálnych vystúpení v divadle. „Hlboko sa ospravedlňujeme za všetky problémy spôsobené rôznym skupinám osôb vrátane ľudí v Tokiu a celom Japonsku,“ uviedla Hašimotová. Poriadne staré video sa na verejnosti objavilo nedávno a Kobajaši odvtedy čelil kritike zo strany ľudskoprávnych organizácií. „Žiadna osoba, a nezáleží na dávke jej kreativity, nemá právo vtipkovať na účet obetí nacistickej genocídy,“ uviedol Rabbi Abraham Cooper z Centra Simona Wiesenthala v americkom Los Angeles.

Zaujímavosťou je, že v úvode aktuálneho týždňa rezignoval na svoj post japonský hudobník a producent Keigo Ojamada, ktorý sa podieľal na príprave otváracieho ceremoniálu blížiacich sa OH v Tokiu. Dôvodom je paľba kritiky, že dnes 52-ročný muž ešte ako dieťa šikanoval jedného zo svojich spolužiakov.

13:54 Defilé výprav pokračuje, na plochu štadióna postupne prichádzajú ďalšie výpravy. Po Grécku prišiel olympijský tím utečencov.

13:40 Začalo sa slávnostné defilé jednotlivých výprav – ako prvé prišlo na štadión tradične Grécko, ktoré hostilo premiérové novodobé hry v roku 1896.

13:37 Slovensko v Tokiu reprezentuje 41 športovcov – najviac v atletike (9). Nasledujú športová streľba (7), kanoistika (5), vodný slalom (4), tenis (3), stolný tenis (3), cyklistika (2), plávanie (2), golf (1), box (1), zápasenie (1), športová gymnastika (1), bedminton (1), lukostreľba (1).

13:33 Na ploche štadióna vystúpili ďalší tanečníci, rozsvietili sa lampióny, vytvorili sa na ploche drevené olympijské kruhy a všetko to zakončil ohňostroj.

13:28 V Tokiu budú športovci bojovať dovedna o 339 medailových kompletov v 33 odvetviach, novými športami v programe sú športové lezenie, karate, surfing a skejtbording, staronovými bejzbal a softbal. Prestížne podujatie v Japonsku potrvá do nedele 8. augusta.

Medaily. olympiáda tokio
Foto: SITA/AP.

13:23 Minútou ticha si uctili aj obete pandémie koronavírusu a aj všetkých ľudí, ktorí si už olympiádu v Tokiu nemôžu užiť.

13:21 Na tribúne štadióna už sú aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach a japonský cisár Naruhito.

Otvárací ceremoniál - Letná olympiáda v Tokiu
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach (vľavo) a japonský cisár Naruhito počas otváracieho ceremoniálu Letnej olympiády 2020/2021 v Tokiu. Tokiu, 23. júl 2021 Foto. SITA/AP

13:18 Japonské športové osobnosti, mladý hudobník, ale aj príslušníčka záchranného zboru priniesli japonskú vlajku, ktorú si prevzali zástupcovia ozbrojených zložiek a za spevu japonskej hymny stúpala na stožiar.

13:12 Na ploche štadióna sa v prvých desiatich minútach predstavilo niekoľko účinkujúcich, bol medzi nimi aj chlapec na bežiacom páse, ktorý ako keby utekal k lepším časom po pandémii koronavírusu.

13:08 V minulosti sa v Tokiu konala olympiáda aj v roku 1964. Japonská metropola sa tak zaradila k Aténam, Parížu, Londýnu a Los Angeles, kam sa tiež olympijské hry už vrátili.

13:06 Počas piatkového úvodného ceremoniálu Hier XXXII. olympiády v Tokiu oficiálne nie sú na tribúnach žiadni fanúšikovia. Je to krutá realita, ktorú si vyžiadal boj s koronavírusom v japonskej metropole, kde denne pribúda najviac pozitívnych prípadov za posledný polrok.

Organizátori však informovali, že v hľadisku 68-tisícového stánku sa predsa len dostane hŕstka vyvolených. Je ich približne 950 a sú to organizační pracovníci plus akreditovaní zástupcovia médií z celého sveta. Priamo na ploche hlavného tokijského športového stánku budú pod vlajkami svojich krajín defilovať športovci a tiež tam budú herci a speváci účinkujúci v kultúrnom programe, ktorý bude súčasťou slávnosti otvorenia hier. Účasť na ceremoniáli je zakázaná nielen pre obyčajných fanúšikov, ale aj pre trénerské štáby a ďalších členov realizačných tímov športovcov.

Uviedol to na štvrtkovom brífingu šéf hlavného operačného strediska OH 2020 Hidemasa Nakamura, citoval ho ruský web championat.com.

13:02 Slávnostný ceremoniál, ktorého dejiskom je Nový národný štadión v Tokiu, sa začal pohľadom na to, ako v roku 2013 prisúdili hry japonskej metropole nasledovalo odpočítavanie zakončené ohňostrojom.

13:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) z otváracieho ceremoniálu letnej olympiády v Tokiu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom