Osobnosti nechápu postoj veľvyslancov k dúhovému pochodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pride
Účastníci pochodu za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie počas Dúhového PRIDE Bratislava 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Viaceré osobnosti slovenského spoločenského života napísali list dvadsiatim veľvyslancom, ktorí vyhlásením podporili účastníkov Dúhového pochodu zo 4. júna v Bratislave. „Váš postoj je vyjadrením podpory pre požiadavky organizátorov tejto akcie, ako ich títo tlmočia v slovenských médiách. Domnievame sa, že treba rozlišovať medzi dôstojnosťou každého človeka a jeho neopakovateľnou hodnotou na strane jednej, a radikálnymi zmenami v pohľade na ľudskú rodinu a jej postavenie v právnom systéme na strane druhej. To prvé si my i Vy spoločne ctíme. Avšak radikálne požiadavky organizátorov Dúhového pochodu idú dokonca nad rámec legislatívy vo väčšine Vašich krajín. Na Slovensku sú predmetom politickej polemiky. Vaša podpora týmto požiadavkám je prekvapujúca a nepovažujeme ju za šťastnú. Ich podporou ste sa zamiešali do vnútropolitickej debaty na Slovensku a prekročili ste svoje diplomatické poslanie,“ napísali signatári v liste.

O priebehu akcie s názvom Dúhový PRIDE Bratislava sa dočítate tu:

V Bratislave sa oslavovala gejsko-lesbická hrdosť

Národy si podľa autorov listu citlivo strážia svoje kultúrne a civilizačné tradície pred vonkajším zasahovaním. „Slovensko i niektoré Vaše krajiny majú svoje neblahé skúsenosti s ideológiami, ktoré si nárokovali univerzálnu platnosť a považovali sa za pokrokové, a napokon sa ukázali byť cestou do slepej uličky. Ak boli tieto ideológie exportované silnejšími a vplyvnejšími štátmi do štátov menších, vnášalo to do vzťahov medzi národmi napätie a nevraživosť. Preto považujeme takýto export ideológií za nevhodný. Domnievame sa, že porozumeniu a spolupráci našich krajín prospieva dôraz na spoločné hodnoty. Nastoľovanie kontroverzných tém toto porozumenie oslabuje,“ zdôraznili autori listu.

Pod listom sú podpísaní napríklad starosta Mestskej časti Košice-Západ Rudolf Bauer, herec Štefan Bučko, právnik Ján Čarnogurský, aktivista v treťom sektore Marián Čaučík, spisovateľ a bývalý veľvyslanec SR v Kanade Anton Hykisch, redaktor denníka SME Eugen Korda, historik Martin Lacko, poslanec Národnej rady SR Peter Osuský, bývalý politik Vladimír Palko, psychiater a vysokoškolský učiteľ Alojz Rakús, vikár Cirkvi bratskej Csaba Tolnai.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen KordaJán ČarnogurskýMarián ČaučíkMartin LackoPeter OsuskýVladimír Palko