Oslabený Boston zdolal Toronto

NBA

NEW YORK 3. januára (WEBNOVINY) – Basketbalisti Boston Celtics si v sobotu v zámorskej NBA poradili s náročným súperom z Toronta aj napriek tomu, že im chýbali až traja hráči základnej zostavy. Absencia Paula Pierca, Kevina Garnetta a Rajon Ronda však neskalila plány na pretrhnutie trojzápasovej šnúry prehier tímu z Massachussetts, Raptors naopak prišli o potenciálne šieste víťazstvo za sebou. „Dnes sme sa predviedli s prístupom, ktorý nám bude prinášať výhry. Nevieme ako, ale jednoducho bude,“ vyzdvihol mentálnu silu mužstva kouč Doc Rivers. Ten sa mohol spoľahnúť v základe na Kendricka Perkinsa, ktorý sa tradične postaral o podkošový priestor, a Raya Allena, ktorý viedol mužstvo strelecky a ako obvykle, dokázal strieľať koše v tých najvhodnejších chvíľach. Oduševnený výkon protivníka sa pozdával aj trénerovi Raptors Jayovi Trianovi, ktorému sa na druhej strane nepáčila útočná hra vlastného družstva. „Aj bez svojich tradičných opôr hrali zomknuto, tvrdo a predviedli prístup na úrovni majstrovského tímu. Pri pohľade na čísla by sa mohlo zdať, že to bol z našej strany solídny zápas. Ja si ale myslím, že to nebolo najmä v ofenzíve to pravé. Naše kombinácie s loptou neboli dobré,“ povedal 51-ročný tréner, ktorý je pri kormidle jediného kanadského klubu v súťaži od roku 2008.

V Chicagu je vo výbornej forme Derrick Rose, ktorý aj napriek svojmu zranenému členku exceloval a s 30 bodmi zaostal za svojim minulomesačným kariérnym maximom iba o dva body. Bulls vďaka jeho stúpajúcej forme naznačujú taktiež rastúcu tendenciu, v sobotu si z ich ihriska prehru odnieslo Orlando. „Ak budeme pokračovať v takejto hre, čakajú nás pekné momenty. Dnes som sa jednoducho snažil útočiť. Už som raz povedal, že pre víťazstvo tímu urobím všetko a to ste dnes mohli vidieť v mojom podaní na palubovke,“ opísal svoj prístup k hre 21-ročný rozohrávač.

Charlotte pred zápasom v Miami vyhrali v tejto sezóne na ihrisku súpera iba jediný raz a podobné kontúry začal naberať aj sobotňajší duel. Bobcats prehrávali v úvode stretnutia už o 19 bodov, no postupne hru vyrovnali a v závere vďaka streleckej dominancii a dobrej práci v obrane napokon vyhrali 107:97. Dôležitý bol v tomto čase najmä výkon Stephena Jacksona a D. J. Augustina, ktorí strelili dohromady v poslednej časti hry šesť trojok. Tréner Charlotte po zápase prirodzene chválil najmä 35-bodový výkon Jacksona: „Musel brániť Dwyana Wada, čo je neuveriteľná zodpovednosť. Jeho streľba bola vynikajúca a dokázal sa dostávať aj na čiaru trestných hodov. Hrá teraz proste dobre.“

Kariérne zápasy v podaní Tya Lawsona a Nené Hilaria pomohli výrazne Denveru k výhre 105:95 v Utahu. Nené si kariérne maximum pripísal šiestimi získanými loptami, Lawson deviatimi asistenciami, dvojica navyše z mužstva Nuggets najlepšie strieľala. Tím sa pritom dokázal vysporiadať s podobnou situáciou ako Boston, keď coloradskému tímu na ihrisku chýbali Carmelo Anthony a Chauncey Billups. „Základný plán bol hrať tvrdo a reagovať na vývoj zápasu za behu. Mužstvo hralo s dobrou energiou, nasadenie bolo skvelé, navyše kvalitná obrana. Takto sme vydržali hrať celý zápas a dosiahli sme skvelé víťazstvo,“ nechal sa počuť tréner Denveru George Karl.

Vo Washingtone rozhodol o výhre hostí rozdiel vo výkone lavičiek oboch mužstiev. Zatiaľčo tá domáca pomohla mužstvu iba 13 bodmi, náhradníci San Antonia prispeli až 41 bodmi a Spurs aj vďaka tomuto rozdielu zvíťazili 97:86. Najlepší strelec hostí Tim Duncan nebol s výhrou celkom spokojný, od tímu by očakával ráznejšiu cestu za úspechom. „Nie sme tam, kde by sme chceli. Potrebujeme nejaké veľké víťazstvá z ihrísk súperov, poraziť niektorého z rangu silných. Keď sa nám to začne dariť, porastie aj naše sebavedomie,“ povedal strelec 23 bodov v zápase.

New Jersey – Cleveland 86:94

Najviac bodov: D. Harris 22, B. Lopez 20, Douglas-Roberts 16 – L. James 28, Mo Williams 18, Varejao 15 (12 doskokov), štvrtiny: 26:19, 17:25, 18:25, 25:25, 17 569 divákov

Miami – Charlotte 97:107

Najviac bodov: Wade 29 (11 asistencií), Q. Richardson 20, Beasley 14 – S. Jackson 35, G. Wallace 15, Augustin 13, štvrtiny: 30:17, 16:32, 26:24, 25:34, 17 856 divákov

Indiana – Minnesota 122:111

Najviac bodov: Head a Hibbert po 21, B. Rush 16 – Al Jefferson 23, Love a Ellington po 16, štvrtiny: 32:26, 41:19, 25:40, 24:26, 12 685 divákov

Washington – San Antonio 86:97

Najviac bodov: C. Butler 24, Arenas 23, Jamison 17 – Duncan 23, R. Mason 20, T. Parker 12, štvrtiny: 24:30, 26:20, 21:20, 15:27, 19 025 divákov

Boston – Toronto 103:96

Najviac bodov: R. Allen 23, R. Wallace 16, G. Davis 15 – Bosh 25, Bargnani 21, Jack 14, štvrtiny: 29:27, 29:21, 20:19, 25:29, 18 624 divákov

New Orleans – Houston 99:95

Najviac bodov: Paul 28, David West 15, Okafor 14 (16 doskokov) – Ariza 19, Brooks 17, Scola 15, štvrtiny: 24:26, 22:24, 25:27, 28:18, 16 020 divákov

Chicago – Orlando 101:93

Najviac bodov: D. Rose 30, Salmons 15, Deng 14 – Barnes 23, R. Anderson 12, Redick 11, štvrtiny: 26:29, 26:19, 32:24, 17:21, 21 162 divákov

Milwaukee – Oklahoma City 103:97 po predĺžení

Najviac bodov: Redd 27, Bogut 23 (15 doskokov), Warrick 14 – Durant 31, Westbrook 17 (13 asistencií), Sefolosha a Ibaka po 9, štvrtiny: 23:20, 25:29, 23:24, 17:15 – 15:9, 15 264 divákov

Utah – Denver 95:105

Najviac bodov: Boozer 18 (10 doskokov), D. Williams a Okur po 16 – Lawson 23, Nené 22, J. R. Smith 18, štvrtiny: 25:28, 22:23, 21:27, 27:27, 19 911 divákov

Phoenix – Memphis 103:128

Najviac bodov: Stoudemire 29, Nash 19 (13 asistencií), Amundson 14 – Mayo 25, S. Young 22, M. Gasol 19, štvrtiny: 29:33, 21:36, 26:31, 27:28, 17 135 divákov

Portland – Golden State 105:89

Najviac bodov: Roy 37, A. Miller 23, Webster 21 (11 doskokov) – Ellis 30, Maggette 22, A. Randolph 15, štvrtiny: 31:41, 24:15, 23:17, 27:16, 20 507 divákov

Sacramento – Dallas 91:99

Najviac bodov: Casspi 22 (11 doskokov), Thompson 15 (10 doskokov), T. Evans 14 – Nowitzki 25, Barea 17, Josh Howard 16, štvrtiny: 27:25, 21:30, 19:22, 24:22, 14 294 divákov