Orbán poslal francúzskemu prezidentovi Macronovi tvrdé slová, nováčik nemá poučovať veteránov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 22. júna (WebNoviny.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán podľa zahraničných médií asi nebude patriť medzi fanúšikov nového francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Vo štvrtok sa na summite EÚ v Bruseli posťažoval, že sa mu nepáči, ak politik, ktorý je vo funkcii iba krátko, poučuje svojich služobne oveľa starších kolegov. „Je tu pomerne veľa veteránov, ktorí tvrdo pracujú už niekoľko desaťročí,“ vyhlásil maďarský premiér.

Orbána nahneval novinový rozhovor s Macronom, ktorý vo štvrtok zverejnilo viacero európskych denníkov a v ktorom kritizoval niektoré európske štáty za ich postoj v otázke utečencov. Maďarský premiér na jeho slová reagoval s tým, že Macron je len na svojom prvom summite a jeho prvé kroky „neboli veľmi povzbudivé, keďže včera usúdil, že najlepšou formou priateľstva je kopnúť si do stredoeurópskych krajín„. „To nebývalo zvykom,“ posťažoval sa Orbán.

Macron v rozhovore pre európske denníky okrem iného povedal, že niektoré krajiny si vyberajú zo spoločného európskeho projektu iba to, čo sa im hodí, napríklad európske fondy, ale odmietajú niesť aj spoločnú zodpovednosť. „Európa nie je supermarket, Európa je náš spoločný osud,“ vyhlásil francúzsky prezident. Kritizoval krajiny, ktoré sa odmietajú podieľať na prerozdeľovaní utečencov medzi jednotlivými členmi EÚ a žiadnych utečencov neprijímajú.

Macron nemenoval žiadne konkrétne krajiny. Na jeho vyjadrenie však vo štvrtok okrem maďarského premiéra zareagoval aj hovorca poľského prezidenta Andrzeja Dudu Krzysztof Lapinski, ktorý novinárom v Bruseli povedal, že Poľsko síce „vie, že Európa nie je supermarket„, ale to ešte neznamená, že od neho Európa môže žiadať súhlas s prerozdeľovaním utečencov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronViktor Orbán