BUDAPEŠŤ 22. októbra (WEBNOVINY) – Maďarská vláda plánuje zaviesť novú daň za prenos dát cez internet. Vyplýva to z návrhu daňového zákona pre rok 2015, ktorý parlamentu predložila v utorok večer.
Nová daň by mohla negatívne ovplyvniť poskytovateľov internetu a telekomunikačné firmy v krajine. Návrh daňového zákona konštatuje, že poskytovatelia internetu budú platiť 150 forintov (HUF) za každý gigabajt (GB) prenesených dát.
Vláda očakáva v rozpočte miliardy forintov
Maďarské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že z internetovej dane očakáva ročné príjmy v sume 20 miliárd HUF. V Maďarsku sa však v roku 2013 cez internet preniesli dáta prevyšujúce jednu miliardu GB, čo by znamenalo, že príjmy z dane by boli približne 175 miliárd HUF. Vyplýva to z údajov konzultačnej spoločnosti eNet, ktoré zverejnil portál portfolio.hu.
Prenos dát sa pritom zvýšil, poznamenala spoločnosť eNet, čiže daň by mohla pre poskytovateľov internetu znamenať finančné bremeno v sume vyše 200 miliárd HUF.
Nízky vládny odhad príjmov z tejto dane by teda mohol naznačovať, že pre jednotlivých poskytovateľov internetu sa zavedie horná hranica pre platenie dane za prenos dát. Portál index.hu citoval poslanca vládnej strany Fidesz Antala Rogána, ktorý povedal, že daň sa ešte bude upravovať vrátane toho, že sa zavedie maximálna suma, ktorá sa bude musieť platiť. Podrobnosti však neuviedol.
Vláda Viktora Orbána v uplynulých rokoch zaviedla špeciálne dane pre banky, obchodné reťazce a telekomunikačné a energetické firmy s cieľom udržať pod kontrolou deficit štátneho rozpočtu.
Zdanenie ohrozuje investície maďarského Telekomu
Nová daň za prenos dát ohrozuje plánované investície spoločnosti Magyar Telekom. Tie by mali smerovať do rozvoja infraštruktúry širokopásmovej siete. Informoval o tom v stredu telekomunikačný operátor Magyar Telekom.
„Drastická úroveň plánovanej dane až do výšky 100 miliárd forintov (HUF) za rok ohrozuje rozvoj maďarského širokopásmového pripojenia a moderného digitálneho hospodárstva a spoločnosti, ktorá je na ňom postavená,“ uviedol vo svojom vyhlásení Magyar Telekom, ktorého väčšinovým vlastníkom je firma Deutsche Telekom. Dodal, že spoločnosti, ktoré v tomto segmente pôsobia, neboli o daňovom návrhu informované.
Súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group je aj spoločnosť Slovak Telekom. Jej majoritným akcionárom je spoločnosť Deutsche Telekom AG s podielom 51 % akcií. Slovenská republika zastúpená Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií.