Opozícia skritizovala návrh zákona o rokovacom poriadku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Poslanec za stranu OĽaNO–NOVA Igor Matovič. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 21. októbra (WebNoviny.sk) – Skupinka približne 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky ukončila týždeň rokovaním o návrhu zákona o rokovacom poriadku. Po tom, čo Gábor Gál (Most-Híd) predstavil pozmeňovací návrh, opozícia spustila ostrú kritiku.

Zákon nerieši skutočné problémy a kauzy, ktoré trápia Slovensko. Zhodli sa v tom opozičníci. Iniciátor zmien v rokovacom poriadku predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v rozprave nevystúpil. Rozpravu ukončil poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) svojím asi dvojhodinovým vystúpením, v ktorom pripomenul, že zákon zasahuje do práv poslancov a že je v rozpore so zásadami právneho štátu.

Zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí

Zmeny podľa opozičných poslancov prichádzajú neskoro a novým rokovacím poriadkom sa správanie poslancov nijako nezmení. Najväčšiu kritiku mal pozmeňovací návrh, podľa ktorého by mali mať neobmedzený rečnícky čas predseda NR SR, predseda vlády a prezident. Podpredsedovia parlamentu a členovia vlády budú mať obmedzený čas, a to na 20 minút. Avšak, v prípade odvolávania člena vlády, bude môcť minister alebo premiér vystúpiť bez obmedzenia.

Oproti pôvodnému návrhu zákona poslanci teraz navrhujú možnosť vystúpiť v rozprave dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy, ako aj ústne počas nej. Ak sa prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút. Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút.

Predkladatelia navrhujú kompetenciu predsedajúceho vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť. Zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón však koaličný pozmeňovací návrh zachováva.

Návrh nerieši nerovnosť rečníckeho času

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča návrh nerieši nerovnosť rečníckeho času a nesúhlasí ani s tým, že poslanci stále nesmú nosiť do pléna obrazové pomôcky. Opozícia predložila tiež pozmeňujúci návrh, ktorý ráno na ústavnoprávnom výbore predložil poslanec za SaS Ondrej Dostál. V pléne ho predstavila Natália Blahová (SaS).

Poslanci by mali o pozmeňovacích návrhoch a o samotnom zákone hlasovať budúci týždeň v utorok na pokračovaní desiatej schôdze.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoGábor GálJozef ViskupičNatália BlahováOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky