Online: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci opäť nezvolili ani jedného kandidáta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Rokovanie 40. schôdze
Pohľad na odchádzajúcich poslancov z rokovacej sály počas rokovania pokračujúcej 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2019.

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu ani na druhý pokus nevybrali kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Poslanci si prevzali 143 hlasovacích lístkov, z ktorých piati ho naspäť neodovzdali. Platných bolo 89 hlasovacích lístkov a 49 ich bolo neplatných.

Opakovaná voľba sa vo štvrtok napokon konala o 17:00 a nie je o 11:00, ako bolo naplánované. Schválený bol návrh troch poslaneckých klubov Smer-SD, SNS a Most-Híd, ktorý predniesol Miroslav Číž. Posunutie volieb zdôvodnil intenzívnymi koaličnými rokovaniami a posunutím hlasovania sa vraj mali vytvoriť dobré podmienky pre voľbu.

Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom. Dnes sa na hlasovaní, na rozdiel od utorka, zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum.

Poslanci mali na výber podobne ako v utorok 37 kandidátov. Hlasovací lístok bol platný iba vtedy, ak bolo zakrúžkovaných najviac 18 mien. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Zasadnutie ústavnoprávneho výboru

Vo štvrtok ráno od 9.00 zasadal Ústavnoprávny výbor NR SR a poslanci rozhodli, že štvrtková voľba bude podobne ako tá v utorok, verejná. Výbor prijal časť uznesenia, ktoré navrhol Tibor Bernaťák (SNS), v ktorom výbor odporučil plénu hlasovať verejne. Za bolo osem poslancov a proti piati.

Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Andrej Kiska vymenuje polovicu. V prípade opakovaného zlyhania hrozí znefunkčnenie Ústavného súdu SR, na ktorom v sobotu zostanú iba štyria sudcovia z trinástich. Na funkčnosť, respektíve rozhodovanie pléna súdu, je pritom potrebný minimálny počet siedmich sudcov.

Naživo: Rokovanie Národnej rady SR

Do úvahy ešte prichádza možnosť, že poslanci zvolia iba menší počet uchádzačov. V takom prípade by šéf parlamentu Andrej Danko posunul tieto mená prezidentovi Kiskovi.

V utorok nebol zvolený nikto

Parlament v utorok nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na post ústavného sudcu. Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných.

Väčšina zákonodarcov koaličných strán Smer-SD a SNS v utorok odovzdala prázdne alebo znehodnotené hlasovacie lístky. Trinásť poslancov hlasovací lístok neodovzdalo vôbec.

Ešte pred samotným hlasovaním Robert Fico stiahol svoju kandidatúru a navyše pred novinármi uviedol, že ak prejdú kandidáti spoločne zvolení poslancami Mosta-Híd a opozície, bude to mať vážne následky pre ďalšie fungovanie vládnej koalície. Podľa informácii agentúry SITA sa dokonca hovorilo až vypovedaní Koaličnej zmluvy.

Svojho kandidáta na post ústavného sudcu Radovana Hrádeka v utorok stiahla aj Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko. V hre tak ostalo už spomínaných 37 uchádzačov, pretože už skôr sa rozhodla vzdať súboj o Ústavný súd SR aj Lucia Kurilovská.

Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára. Novinkou pri voľbe ústavných sudcov bolo verejné vypočutie kandidátov. Následná rozprava v parlamente sa točila okolo Fica a spomínal sa aj Peter Kresák a jeho spojenie s ŠtB. Deviati sudcovia či sudkyne budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Online textový prenos (minúta po minúte)

  • voľba ústavných sudcov a reakcie

22:45 Minister spravodlivosti Gábor Gál očakáva expresné vyhlásenie ďalšej voľby ústavných sudcov. Uvádza sa to v stanovisku ministra spravodlivosti k dnešnému druhému kolu voľby ústavných sudcov. „Rezort, ktorý vediem, urobil všetko pre to, aby bol proces voľby transparentný a diskutovaný, čo sa úspešne pod mojou gesciou podarilo (verejné hearingy s live prenosom, posilnenie kompetencií prezidenta SR, rozšírenie navrhovateľov kandidátov). Preto ma mrzí prístup istých politických strán, ktoré majú finálnu voľbu vo svojich rukách,“ uvádza Gál v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Zuzana Drobová.

20:00 „Dalo sa očakávať, že to takto dopadne,“ povedal okrem iného politický analytik Ján Baránek s tým, že opäť prevážil politický záujem nad záujmom štátu.

19:42 Koalícia strán Smer-SD, Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd podľa stanoviska strany Sloboda a Solidarita (SaS) „chladnokrvne ochromila najdôležitejšiu súdnu inštanciu na Slovensku – Ústavný súd SR“.

Ako sa uvádza v stanovisku liberálov, ktoré poskytli agentúre SITA, základné práva a slobody občanov sa ocitli vo vážnom ohrození. Možno ešte väčšom ako za čias mečiarizmu. „Strana Smer-SD pod vedením Roberta Fica nepotrebuje spravodlivosť, čím len potvrdzuje svoj kriminálny charakter. Dankova SNS je typická obchodnícka strana, ktorá podľa všetkého nedostala za svoje hlasy dostatočne veľkú korisť, čo je dôvod, pre ktorý nebola prístupná k dohode. Ale ani SNS nepotrebuje ústavný súd, pretože bez ústavného súdu nemá nik možnosť posúdiť napríklad ústavnosť osobitného odvodu pre obchodné reťazce a ďalších nezmyslov, ktoré Danko a spol. presadili do slovenskej legislatívy, aby pomohli sebe a svojim klientom,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Najväčším sklamaním je podľa SaS Béla Bugár a jeho Most-Híd. „Mohol sa v mene ochrany slovenskej ústavnosti dohodnúť s opozíciou, ale radšej sa vydal na cestu, ktorá sa môže skončiť totálnym odklonom Slovenska od právneho štátu. Znova sa tak vracajú časy, keď budú musieť ľudia v uliciach obhajovať svoje právo na slušný život v slobodnej a demokratickej krajine,“ píše sa v stanovisku.

19:36 K nezvoleniu kandidátov na ústavných sudcov sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska, ktorýna budúci týždeň Ústavný súd SR v Košiciach osobne navštívi a oznámi svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.

19:14 Vládna koalícia vedie Slovensko podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej do chaosu. Ako povedala novinárom, dnes, v kľúčovom okamihu, sa poslanci koalície zase hádajú a nedokázali sa zhodnúť na 18 menách.

„Vídíme do akého chaosu dostali Slovensko. Povinnosť NR SR je vybrať 18 kandidátov. Ústava vôbec nepredpokladá, že by si poslanci túto povinnosť nesplnili. Podobná situácia bola za prvej Ficovej vlády, keď tiež chýbali ústavní sudcovia a nedokázali sa zhodnúť na menách kandidátov,“ uviedla.

Remišová upozornila, že predseda SNS Andrej Danko prvýkrát hlasoval s prázdnym hlasovacím lístkom, druhýkrát vybral osem kandidátov. „Je to pokrytecké. Títo ľudia neváhajú obetovať štát, záujmy občanov a Slovensko. Ťahajú Slovensko do chaosu a ľudia si toto nezaslúžia,“ vyhlásila.

O dva dni bude ústavný súd nefunkčný a občania podľa Remišovej nebudú mať garantované ústavné práva. Upozornila, že k tomuto chaosu sa Smer a SNS spolčili s ľuďmi, ktorí hlásajú nebezpečné ideológie a odídencami od Borisa Kollára. „Vyzývam voličov Smeru a SNS, aby si rozmysleli, či chcú podporovať takýto rozklad štátu,“ vyhlásila.

Ústavný súd SR
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

18:51 Ústavný súd speje do situácie, keď bude mať len štyroch sudcov z 13 a nebude môcť prijímať tie najdôležitejšie rozhodnutia, napríklad o zrušení protiústavných zákonov, o platnosti volieb alebo o výklade ústavy, na ktoré potrebuje sedem hlasov.

Konštatuje združenie VIA IURIS v reakcii na opätovné nezvolenie nových kandidátov na ústavných sudcov v parlamente. „Ide o nezodpovedné politické taktizovanie, ktoré znefunkčňuje ústavný súd a uprednostňuje stranícke záujmy pred záujmami Slovenska. Z 37 kandidátov bolo možné zvoliť 18 vhodných kandidátov na ústavných sudcov. Zablokovanie voľby a znefunkčnenie ústavného súdu je nezodpovedný hazard so spravodlivosťou na Slovensku,“ povedal v tejto súvislosti právnik združenia Peter Wilfling.

Na ústavnom súde zostane podľa VIA IURIS iba jeden senát zložený z troch sudcov, ktorý síce bude môcť rozhodovať o sťažnostiach občanov pre porušenie ich práv, ale z kapacitných dôvodov nebude v jeho možnostiach vybaviť všetky sťažnosti. „Bude zahltený a nebude tak môcť zabezpečiť účinnú ochranu práv občanov,“ dodal Wilfling.

18:41 Strana Most-Híd podľa jej lídra Bélu Bugára nehlasovala za kandidátov spolu s opozíciou, pretože by išlo o vážne porušenie Koaličnej zmluvy. Bugár sa vyjadril aj ku vzťahom Mosta-Híd s koaličným partnerom Smerom-SD.

18:39 Predseda OĽaNO Igor Matovič povedal, že tri koaličné strany sa dohodli na šiestich kandidátoch na ústavných sudcov, ale pri dohode nebol Robert Fico. Ten podľa neho zhodil dohodu zo stola. „Vyzývam Petra Pellegriniho, aby si buchol po stole a zasiahol, aby zabezpečil funkčnosť ústavného súdu. Pán premiér, urobte si poriadok s tým malým spratkom Ficom, ktorí vedie ľudí do záhuby,“ vyhlásil Matovič, podľa ktorého OĽaNO nebude hlasovať za predĺženie mandátu súčasných ústavných sudcov.

18:07 Poslanci ani v opakovanej voľbe nezvolili ani jedného kandidáta na sudcu Ústavného sudcu SR.

18:05 Poslanci si prevzali 143 hlasovacích lístkov, z ktorých piati ho naspäť neodovzdali. Platných bolo 89 hlasovacích lístkov a 49 ich bolo neplatných.

Stanislav Kmec
Poslanec NR SR za stranu SNS Stanislav Kmec číta výsledky hlasovania za kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci rokovania pokračujúcej 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

18:02 Výsledky sú spočítané.

17:57 Poslanec Miroslav Číž (Smer-SD) „hlasoval a zároveň nehlasoval“. Vysvetli, že vhodil prázdny hlasovací lístok. Podľa Smeru-SD totiž voľby ústavných sudcov má byť tajná. Ako povedal novinárom, uvidíme po voľbe kandidátov na ústavných sudcov, v akej kondícii je koalícia. Podľa Číža bude ďalšie kolo volieb sudcov. Zároveň uviedol, že predlžovanie mandátu súčasných sudcov je už na stole.

17:54 Poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny vhodil prázdny hlasovací lístok, pretože nie je stotožnený s verejným hlasovaním. Ako povedal novinárom, nevie, ako hlasovali iní poslanci, ale predpokladá, že nebude zvolený žiadny kandidát. Aj poslanec Martin Klus (SaS) si myslí, že ani v opakovanej voľbe ústavných sudcov nebude zvolený žiaden kandidát.

17:40  Poslanec Smeru Dušan Muňko novinárom povedal, že keby volila koalícia s opozíciou nevie, prečo by Smer zostával vo vláde. Poslankyňa Eva Antošová (SNS) hlasovala tak, aby parlament zvolil aspoň šiestich kandidátov na sudcov ústavného súdu. „Či sa ale stretnem v hlasovaní s inými poslancami, to neviem. Robila som tak, ako som najlepšie vedela. Čo robia poslanci Smeru, to nie je otázka na mňa,“ povedala.

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR
Atmosféra počas voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci rokovania pokračujúcej 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

17:36 Verejná voľba sa skončila, prebehne spočítanie hlasov.

17:33 Poslanecký klub Smeru-SD podľa Jána Podmanického hlasuje pravdepodobne ako v prvom kole. V utorok pri prvej voľbe sudcov Ústavného súdu SR poslanci Smeru vhadzovali prázdne hlasovacie lístky, teda ich hlasy boli neplatné. Ako Podmanický povedal novinárom, verejná voľba je nedemokratická a Smer trvá na tajnej voľbe. Sám odovzdal opätovne prázdny lístok.

17:31 Opoziční trávia pri hlasovaní oveľa viac času ako vládni poslanci, uviedol Martin Klus (SaS)

17:28 Poslanecký klub Slovenskej národnej strany (SNS) dostal podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka inštrukcie a podľa tých volil. Ako povedal novinárom, o dohode v koalícii alebo dohode so Smerom-SD o voľbe kandidátov na ústavných sudcov nevie.

17:15 Líder vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uviedol, že koalícia sa dohadovala na zvolení šiestich mien. Bugár zároveň potvrdil, že medzičasom zasadal poslanecký klub strany Smer-SD a nevie, či prišlo k nejakým zmenám. Podľa Bugára by sa zvolením šiestich mien vyhlo zablokovaniu Ústavného súdu SR s tým, že zoznam by bol posunutý prezidentovi Andrejovi Kiskovi. „Ak prišlo k nejakej zmene v klube Smeru, tak o nej neviem a ideme hlasovať,“ uviedol Bugár. Na otázku, či hrozí rovnaký scenár ako v utorok, teda že nebude zvolený žiaden kandidát, odpovedal tak, že je to možné.

17:05 Verejná voľba sa začala.

17:03 Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) vysvetlil poslancom, ako majú hlasovať. Aj opakovaná voľba je verejná, podobne ako tomu bolo v utorok, keď nebol zvolený ani jeden kandidát.

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR
Poslanci NR SR čakajúci v rade na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu počas rokovania pokračujúcej 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

16:02 Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina – Boris Kollár, a tiež skupina nezaradených poslancov sa dohodli na desiatich kandidátoch na ústavných sudcov, ktorým dajú svoj hlas vo štvrtkovom hlasovaní.

Ako vyhlásil Igor Matovič (OĽaNO), stále trvajú na verejnej voľbe. Mená desiatky kandidátov opozícia neprezradila. „Sme zodpovední a máme širšiu dohodu na desiatich kandidátoch. Nebráni to každému politickému zoskupeniu voliť aj svojich, na ktorých dohoda nebola,“ uviedol Matovič. Zároveň povedal, že koaličné strany sa vo štvrtok zhodli na šiestich menách kandidátov, ktorým dajú svoj hlas. Opozícia pripúšťa, že na niektorých menách sa zhodujú aj s koalíciou.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) si myslí, že kandidáti opozície spĺňajú podmienky na to, aby mohli byť dobrými ústavnými sudcami. „Všetci pochopíte, o čo komu ide. Nám o budovanie štátu, koalícii o budovanie mafiánskeho štátu a ústavného súdu, ktorý bude ochraňovať súčasný stav,“ povedal.

Nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková je presvedčená o tom, že opozícia zodpovedne pristupuje k voľbe ústavných sudcov. „Našli sme spoločných kandidátov. Sme pripravení pracovať s ľudmi, ktorí majú svoje kvality,“ vyhlásila. Podľa Petra Pčolinského (Sme rodina) „ústavný súd musí byť funkčný a nemôžeme z toho robiť personálny biznis“. Ústavný súd je pre vládnu koalíciu len „personálna agentúra, ktorou si chcú zabezpečiť vplyv na niekoľko rokov“.

15:41 Koaličný poslanec Marián Kéry (Smer-SD) by osobne preferoval tajnú voľbu pri hlasovaní. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že nevedel konkretizovať, či má už koalícia dohodu na spoločných menách uchádzačov. Voľba v Národnej rade SR je pritom na programe o 17:00. Pre koaličné rokovanie bola presunutá z 11:00.

Pred hlasovaním bude ešte rokovať poslanecký klub strany Smer-SD. Práve Smer spoločne so Slovenskou národnou stranou (SNS) zablokovali prvú voľbu, ktorá bola na programe v utorok 12. februára. V prípade, že sa ani dnes nepodarí zvoliť zákonodarcom 18 kandidátov, bude potrebné celý proces zopakovať. O tom, že poslanci budú hlasovať verejne dnes rozhodol ústavnoprávny výbor.

„Principiálne trvám na tom, že takáto voľba by mala byť tajná a nie verejná. Na druhej strane si uvedomujem zodpovednosť, že Ústavný súd SR je veľmi dôležitá inštitúcia a mal by zostať funkčný,“ povedal Kéry. Nevedel konkretizovať, či už je v rámci poslaneckého klubu Smer-SD dohoda na určitých kandidátoch. Doplnil však, že pred hlasovaním budú poslanci ešte rokovať.

NR SR: Rokovanie 40. schôdze
Zľava hore: Poslanci za stranu Smer-SD Ladislav Kamenický a Juraj Blanár, zľava dole: poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha, za stranu SNS Štefan Zelník, Anton Hrnko, za stranu Smer-SD Ľubomír Petrák a podpredseda NR SR za stranu Smer-SD Martin Glváč (chrbtom) počas rokovania pokračujúcej 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:10 Opozičné strany SaS a Sme rodina sa so stranou Most-Híd nedohodli na spoločných kandidátoch na ústavných sudcov. Potvrdil to podpredseda SaS Ľubomír Galko aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ako Galko uviedol, „vysielali signál“, že majú záujem s Mostom-Híd rokovať. „Žiaľ, Most-Híd nebol ochotný sa dohodnúť na niekoľkých demokratických kandidátoch,“ povedal Galko. Podľa neho Marian Kotleba (ĽSNS) v tomto buď úmyselne zavádza, alebo má zlé informácie. Kollár podotkol, že hnutie bude hlasovať v druhom kole rovnako ako v utorok.

11:38 Odloženie hlasovania je podľa Ľubomíra Galka (SaS) dôsledok toho, že „vzájomným vydieraním sa koalícii zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu na spoločných kandidátoch“. „Považujem za nezodpovedné a nedôstojné, aby jeden politik (Robert Fico – pozn. red.) cvičil s celým Slovenskom,“ dodal Galko.

11:20 Kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR tak budú poslanci voliť až o 17.00.

11:10 Po návrhu, ktorý predniesol Miroslav Číž, sa k slovu prihlásil nezaradený poslanec Martin Poliačik a žiadal presunúť hlasovanie na 15:30, pretože pre dnešný sviatok svätého Valentína má rezerváciu večere s manželkou na 18:00. „Neviem, ako mám reagovať,“ povedal predseda parlamentu Andrej Danko na návrh. Predseda OĽaNO Igor Matovič označil Poliačikov návrh za obludný, keďže si poslanci zvýšili platy, aby si ešte skracovali pracovnú dobu. Na žiadosť Danka obaja svoje návrhy stiahli.

11:07 Miroslav Číž predniesol návrh koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd, aby sa hlasovanie presunulo na 17.00. Poslanci to schválili, keď z prítomných 143, za hlasovalo 77, proti 62 a zdržali sa štyria. Posunutie volieb Číž zdôvodnil tým, že prebiehajú intenzívne koaličné rokovania a posunutím hlasovania sa vytvoria dobré podmienky pre voľbu.

11:04 Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) oboznámil poslancov s odporučením ústavnoprávneho výboru, aby voľba ústavných sudcov bola verejná.

10:58 Druhé kolo voľby kandidátov na ústavných sudcov by malo byť až o 17:00. Novinárom to povedal poslanec NR SR za Erik Tomáš (Smer-SD). Posunutie voľby z 11:00 na 17:00 však musí najskôr odsúhlasiť plénum. Dôvodom na presunutie hlasovania je fakt, že koalícia ešte nie je dohodnutá, ale potrebuje priestor na ďalšie rokovanie.

10:09 Ústavnoprávny výbor NR SR rozhodol, že voľba bude podobne ako v utorok verejná. Výbor žiadal o stanovisko šéf parlamentu Andrej Danko (SNS). Výbor prijal časť uznesenia, ktoré navrhol Tibor Bernaťák (SNS), v ktorom výbor odporučil plénu hlasovať verejne. Za bolo osem poslancov a proti piati.

10:05 Poslanci za Kotlebovu ĽSNS sa vo štvrtok na druhom kole hlasovania zúčastnia. Povedal to na tlačovej besede líder strany Marian Kotleba. Dostali sme informáciu, že Most-Híd má dnes spolupracovať z SaS a OĽaNO, aby na ústavný súd pretlačili liberálnych kandidátov,“ povedal Kotleba. „Spravíme všetko preto, aby sme vytvorili hrádzu proti liberalizmu,“ vyhlásil Kotleba. Poslanci ĽSNS v utorok v prvom kole voľby nehlasovali.

9:58 Prebieha rokovanie ústavnoprávneho výboru, ktorý rozhoduje či bude voľba opäť verejná alebo tajná. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý v rozprave uviedol, že ide o snahu vládnej koalície zmeniť opakovanú voľbu na tajnú.

„Nepovažujem za správne a férové, keď sa to dnes snažíte zvrátiť. Mali by ste rešpektovať, že vám to neprešlo, že sa bude hlasovať verejne. To, čo vy navrhujete, nedáva zmysel vecne a odborne. Nemá žiadnu logiku ani dôvod, tajne sa hlasuje iba vtedy, ak o tom hovorí Ústava SR, alebo v prípade, že sa na tom uznesie Národná rada SR,“ povedal Beblavý.

Róbert Madej (Smer-SD), zasadnutie Ústavnoprávneho výboru NR SR
Predseda výboru Róbert Madej počas zasadnutia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR v súvislosti so zaujatím stanoviska k spôsobu vykonania opakovanej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD) reagoval na Beblavého slová tak, že ide o politizovanie procesu a zasadnutie zvolal na podnet Andreja Danka. „Ja som zvolal schôdzu na podnet predsedu Národnej rady SR. Vážim si vašu právnu argumentáciu, ale nie tú politickú, ktorú ste sem vniesli,“ odpovedal Madej na výzvu Beblavého.

Podľa Ondreja Dostála (SaS) ide o právny omyl, keď pri novele rokovacieho poriadku z roku 2011 nebol zmenený jeden paragraf, ktorým argumentuje Madej. „Ide o zjavný omyl, ktorý si až doteraz nikto nevšimol,“ doplnil Dostál. Politizáciu odmietol aj predseda poslaneckého klubu SNS a člen výboru Tibor Bernaťák. Ten pripomenul, že sa Danko obrátil na výbor iba preto, že nastal právny nesúlad. „My nechceme ako strana vsunúť do opakovanej voľby tajné hlasovanie,“ povedal Bernaťák.

NR SR: Zasadnutie Ústavnoprávneho výboru
Atmosféra počas zasadnutia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR v súvislosti so zaujatím stanoviska k spôsobu vykonania opakovanej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

9:51 Poslanci si budú aj v opakovanej voľbe vyberať z 37 uchádzačov: Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher.

9:24 V prípade blokovania opakovanej voľby bude celý proces potrebné zopakovať. Parlament má pritom za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

9:07 Podľa VIA IURIS z rokovacieho poriadku Národnej rady SR vyplýva, že aj opakovaná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR by mala byť verejná.

„Novelou zákona o rokovacom poriadku prijatou v roku 2011 bolo do rokovacieho poriadku zakotvené všeobecné pravidlo, že kandidáti na ústavných sudcov sa majú voliť verejne. Kandidáti na ústavných sudcov sa môžu voliť tajne iba vtedy, ak poslanci NR SR zmenia verejnú voľbu na tajnú. Zároveň bola tajná voľba výslovne vypustená aj z kľúčového ustanovenia rokovacieho poriadku týkajúceho sa voľby kandidátov na ústavných sudcov. Aj dôvodová správa k novele rokovacieho poriadku z roku 2011 výslovne uvádza, že účelom novely bolo odtajnenie voľby kandidátov na ústavných sudcov. Podľa všeobecne uznávaných pravidiel výkladu je zákon potrebné vykladať podľa zjavného úmyslu zákonodarcu, ktorým bolo zavedenie verejnej voľby kandidátov,“  vysvetľuje organizácia VIA IURIS v stanovisku, ktoré poslala agentúre SITA.

Organizácia dodáva, že rokovací poriadok výslovne počíta najprv s opakovaním voľby a nie hneď s novou voľbou. Rozhodnutie NR SR o umožnení verejnej voľby v 1. kole logicky platí aj pre opakovanú voľbu.

9.00 Pred druhým kolom voľby kandidátov na ústavných sudcov v parlamente vo štvrtok od 9.00 zasadá Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý sa má vyjadriť, či bude hlasovanie verejné alebo tajné.

Vitajte pri online textovom prenose (minúta po minúte), v ktorom vám priblížime druhé kolo voľby kandidátov na ústavných sudcov v parlamente a následné reakcie. Začíname od 9.00, kedy  zasadá Ústavnoprávny výbor NR SR.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaAnton HrnkoBéla BugárBoris KollárEdita PfundtnerErik TomášIgor MatovičJuraj BlanárĽubomír GalkoĽubomír PetrákĽuboš BlahaMarián KéryMarian KotlebaMartin GlváčMartin KlusMartin PoliačikMichal ĎurišMichal TrubanMiloš MaďarMiroslav ČížMonika JankovskáPavol MalichPeter KresákRadoslav ProcházkaRobert FicoRóbert MadejŠtefan ZelníkTibor Bernaťák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR