Online: Prezident Kiska prijal Ficovu demisiu, novú vládu bude zostavovať Pellegrini

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska, Robert Fico
Prezident Andrej Kiska s predsedom strany Smer-SD a expremiérom Robertom Ficom. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico vo štvrtok odovzdal svoju rezignáciu na post predsedu slovenskej vlády do rúk prezidenta Andreja Kisku. Prezident demisiu prijal. Hlava štátu zároveň poverila zostavením novej vlády doterajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho. Do zostavenia novej vlády zostáva Fico premiérom v demisii.

Pellegrini chce byť autonómnym premiérom

Pellegrini vo štvrtok prezidentovi odovzdal 79 podpisov poslancov Národnej rady SR, ktorí deklarovali podporu prípadnej novej vláde koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Podpisy podľa informácii agentúry SITA dodali všetci poslanci z klubov Smer-SD, SNS a Most-Híd. Zároveň sa podpisom k podpore nového kabinetu zaviazala aj nezaradená poslankyňa, ktorá pôvodne bola členkou klubu strany Sieť Alena Bašistová.

„Súčasťou vyhlásenia bola aj informácia, že po podaní demisie vlády má predseda strany Smer-SD Robert Fico označil za kandidáta nového predsedu vlády,“ uviedol Pellegrini s tým, že rozhodnutie prijať ponuku bolo náročné. „Áno, ponuku som prijal od predsedu a prijmem ju, aj ak ma zostavením vlády poverí prezident,“ povedal.

Podľa neho bude autonómnym predsedom vlády. „Autonómnosť som preukázal na svojich pozíciách, na ktorých som bol,“ pripomenul s tým, že autonómne pôsobil aj ako minister školstva, predseda parlamentu či ako podpredseda vlády.

Pellegrini spomenul aj to, že ako jednu z možností Kiska spomínal zásadnú rekonštrukciu vlády. „Tak si myslím, že by to mohla byť celkom väčšia zmena ministrov. Určite nedôjde k zmene iba na jednom poste,“ dodal.

Podotkol, že zmeny budú na postoch ministrov za stranu Smer-SD. Na otázku, či sa ministerkou vnútra stane Denisa Sáková uviedol: „Nie, všetko je otvorené a žiadne meno dnes ešte nie je jasné.“ Robert Fico zostane predsedom Smeru-SD.

Fico chce byť aktívnym predsedom Smeru-SD

Robert Fico po tom, čo podal demisiu, prezidenta ubezpečil, že chce byť aktívnym predsedom politickej strany Smer-SD.

„Moje rozhodnutie podať demisiu je suverénne a jediným cieľom tohto rozhodnutia je zabrániť chaosu v tomto štáte a zabezpečiť stabilitu. Nebudem zneužívať atmosféru prezidentského paláca na to, aby som pomenúval pánov a dámy, ktorí mali chuť zobrať do rúk moc na Slovensku. Som presvedčený, že rozhodnutie zostaviť novú vládu je správnym krokom k stabilite SR. Pretože predčasné parlamentné voľby by žiadnu stabilitu nepriniesli,“ uviedol. Podľa Fica by vláda po predčasných voľbách musela vzniknúť z päť – šesť strán, „z ľudí, ktorí nie su schopní komunikovať a z ľudí, ktorí sú pre Slovensko aj do určitej miery nebezpečný“.

Fico narážal na stranu SaS, ktorá má podľa neho „protieurópske postoje“, čo by pre Slovensko nebolo podľa Fica dobré.

Textový online prenos (minúta po minúte)

  • sme ukončili o 18:00, ďakujeme vám za pozornosť

Prípadní noví ministri v budúcej vláde:

  • ministerstvo spravodlivosti: Mária Kolíková má nahradiť Luciu Žitňanskú
  • ministerstvo vnútra: Denisa Saková má nahradiť Roberta Kaliňáka
  • ministerstvo kultúry: Erik Tomáš má nahradiť Marka Maďariča

17:59 Most-Híd udržalo v koalícii sedem miliárd v eurofondoch, ktoré má strana na starosti. Na brífingu to uviedol predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič„Jediná motivácia skorumpovaných strán v politike je mať prístup k eurofondom,“ povedal s tým, že podiel eurofondov v správe Mostu je najväčší zo všetkých koaličných strán.

17:12  Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek(Most-Híd) bude pokračovať vo funkcii v novej zrekonštruovanej vláde, ak ho navrhne vlastná strana.„V prípade, že strana Most-Híd nominuje Arpáda Érseka do novej vlády, bude pokračovať v začatej práci,“ informovala vo štvrtok agentúru SITA rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

Érsek je vo funkcii ministra dopravy a výstavby od 31. augusta 2016, kedy na tomto poste vystriedal nominanta Siete Romana Brecelyho. V súčasnej vláde, ktorá je od 15. marca v demisii, bol od začiatku v apríli 2016 štátnym tajomníkom ministerstva dopravy.

16:51 Pokračovanie koalície je teraz lepším riešením ako rýchle predčasné voľby. Uviedla to dnes na brífingu pri príležitosti svojho odchodu z postu šéfky rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

16:26 Nová vláda podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka nebude nová a pozýva ľudí na demonštrácie.

16:15 Robert Fico ubezpečil prezidenta Andreja Kisku, že chce byť aktívnym predsedom politickej strany Smer-SD. Povedal to po tom, čo podal demisiu prezidentovi.

15:54 Politológ Grigorij Mesežnikov reaguje na poverenie Andreja Kisku pre Petra Pellegriniho, aby zostavil novú vládu.

15:45 František Šebej z Mosta-Híd sa vzdal mandátu poslanca Národnej rady SR. Informoval o tom na svojom Facebooku. Šebej bol predsedom Zahraničného výboru NR SR.

Ešte tesne po voľbách v roku 2016 odmietal koalíciu so Smerom, verejnosť ho vnímala ako súčasť „Žitňanskej krídla“, ktoré vedelo byť kritické voči Robertovi Ficovi.

Naposledy Šebej výrazne protestoval proti výrokom Fica o Georgeovi Sorosovi. Šebej sa počas svojej politickej kariéry venoval zahraničnej politike, bol jasne proatlantický.

15:32 Objasnenie vraždy investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nezávislé a čestné inštitúcie a vládu práva žiada vo výzve Chceme veriť 145 osobností a aktivistov. Vo výzve, ktorú agentúre SITA poskytla jej spoluautorka Zuzana Wienk, programová riaditeľka Aliancie Fair-play, menujú konkrétne požiadavky.

15:00 Prezident Andrej Kiska prijal demisiu premiéra Roberta Fica a poveril Petra Pellegriniho zostavením novej vlády.

Andrej Kiska, Peter Pellegrini
Prezident Andrej Kiska a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v Prezidentskom paláci počas prevzatia poverovacieho dekrétu na zostavenie novej vlády SR. Bratislava, 15. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

14:40 Brífing hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) za účasti predsedu Igora Matoviča, predsedníčky poslaneckého klubu Veroniky Remišovej a poslancov Jána Budaja a Gábora Grendela o postoji hnutia k aktuálnej politickej situácii bude vo štvrtok o 16:30

14:14 Košický krajský súd vo štvrtok vyhovel návrhu prokuratúry a vzal Taliana Antonina V. (1975), žijúceho a podnikajúceho na východe Slovenska, do predbežnej väzby.

14:02 Sloboda a Solidarita sa o 15:30 vyjadrí k aktuálnej politickej situácii. Na tlačovej konferencii budú predseda strany Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

13:51 Ak vo štvrtok premiér Robert Fico doručí prezidentovi demisiu, Andrej Kiska ju prijme a následne poverí vicepremiéra Petra Pellegriniho zostavením novej vlády.

Ako vo štvrtok Kiska upozornil, slovenská ústava podmieňuje demisiu jej doručením prezidentovi. Kiska tiež konštatoval, že súčasná koalícia strán Smer-SD, SNS a Most-Híd majú podporu parlamentnej väčšiny na zostavenie vlády pod vedením Pellegriniho.

13:25 Vicepremiér Peter Pellegrini bude kandidátom na nového premiéra krajiny v prípade, že prezident Andrej Kiska bude súhlasiť s podmienkami premiéra Roberta Fica, ktorými podmienil svoju demisiu.

Pellegrini to vo štvrtok oznámil Kiskovi, ktorému zároveň odovzdal 79 podpisov poslancov Národnej rady SR, ktorí deklarovali podporu prípadnej novej vláde koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd.

12:44 Progresívne Slovensko bude rokovať so stranou SaS o spoločnej dohode demokratickej opozície o povolebnej spolupráci.

12:23 Vo štvrtok sa od 14:00 uskutoční aj rokovanie vlády.

12:12 Prezident Andrej Kiska o 13:00 v Prezidentskom paláci prijme podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorý má nahradiť Roberta Fica na poste premiéra.

11:48 Koalícia podľa informácií agentúry SITA už má k dispozícii 79 podpisov poslancov NR SR, ktorí podporia novú vládu. Podpisy dodali všetci poslanci z klubov Smer-SD, SNS a Most-Híd. Zároveň sa podpisom k podpore nového kabinetu zaviazala aj nezaradená poslankyňa, ktorá pôvodne bola členkou klubu strany Sieť Alena Bašistová.

11:31 V prípade, že Peter Pellegrini sa stane predsedom vlády, uvoľní sa aj funkcia vicepremiéra pre informatizáciu. Podľa informácií agentúry SITA v Smere uvažujú nad tým, že by sa tejto funkcie ujal Martin Glváč, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda NR SR a predseda poslaneckého klubu Smer.

11:06 Strana Most-Híd podľa jej predsedu Bélu Bugára koná podľa prijatého uznesenia republikovej rady.

10:45 Šéf Mosta-Híd Béla Bugár na tlačovej konferencii nepriamo priznal, že odchod ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej bol súčasťou dohody koalície, ktorá hovorí o demisii premiéra Roberta Fica.

10:26 Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha bude podporovať aj novú vládu, ktorej premiérom nebude Robert Fico.

Blaha v rozhovore pre agentúru SITA povedal, že chcel mať od Fica garanciu, že aj nová vláda bude ľavicová. „Už sme spolu hovorili a mám ju. Novú vládu teda podporím,“ vyhlásil Blaha, ktorý je poslancom za Smer-SD, ale nie členom strany.

Blaha tak poprel tvrdenia, ktoré zverejnili niektoré webové portály, podľa ktorých údajne povedal, že ak v novej vláde nebude Robert Fico rozhodujúcim hráčom, nevidí dôvod ju podporovať.

10:14 Prezident Andrej Kiska potvrdil, že sa v stredu stretol s predsedami koaličných strán, ktorí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku. Informovali ho tiež, že prinesú minimálne 76 podpisov poslancov Národnej rady SR, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície.

10:05 Koaliční poslanci od stredy večera podpisujú podporu vzniku novej vlády, na ktorej sa dohodli predsedovia vládnych strán. Podľa informácií agentúry SITA je však niekoľko poslancov za Smer, ktorí zatiaľ návrh odmietajú, pretože sa im nepozdávajú personálne nominácie.

9:49 Robert Fico, Andrej Danko a špeciálne Béla Bugár svojím rozhodnutím ponížili a oklamali celú občiansku verejnosť. Vo vyhlásení, ktoré poskytli agentúre SITA, to uvádzajú organizátori zhromaždení za predčasné voľby.

Snaha trojice lídrov koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd udržať sa za každú cenu pri moci je podľa nich jasným dôkazom toho, že chcú zamiesť pod koberec všetky korupčné kauzy, o ktorých písal aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

Organizátori považujú predčasné voľby za jedinú možnosť, ako sa pokúsiť o obnovu dôvery ľudí v štát. V piatok sa preto budú konať ďalšie protesty za predčasné voľby. „Veríme, že nám osud tejto krajiny nie je ľahostajný a v piatok spolu prídeme do ulíc,“ uviedli vo výzve Katarína Nagy Pazmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga, Veronika Bruncková, Táňa Sedláková a Jakub Kratochvíl.

9:42 Strana Most-Híd bude mať o 10:00 tlačovú konferenciu.

9:30  Novou ministerkou spravodlivosti by mala byť podľa informácií agentúry SITA Mária Kolíková. Tá doteraz v rezorte pôsobila ako štátna tajomníčka. Kolíková by mala v prípade vzniku novej vlády nahradiť Luciu Žitňanskú, ktorá v stredu oznámila, že v novej vláde byť nechce.  Podľa informácií agentúry SITA sa v strane Most-Híd hovorí, že ambíciou Žitňanskej má byť funkcia ústavného sudcu. Kandidáti na ústavných sudcov sa budú voliť na jeseň.

Novú vládu by mal viesť súčasný vicepremiér Peter PellegriniMinistra vnútra Roberta Kaliňáka má nahradiť podľa informácií agentúry SITA doterajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková. Kaliňák oznámil svoju rezignáciu v pondelok. Ako prvá ešte minulý týždeň o tejto výmene informovala agentúra SITA.

Novým ministrom kultúry sa má stať doterajší poradca premiéra a poslanec NR SR Erik Tomáš. Funkcia ministra kultúry sa uvoľnila po demisii Marka Maďariča, ktorý sa vrátil do parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena BašistováAndrej DankoAndrej KiskaBéla BugárDenisa SakováJán KuciakJuraj ŠeligaKarolína FarskáPeter NagyPeter PellegriniRobert FicoZuzana Wienk
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana