Odvolávanie Mikulca sa opäť odložilo, v parlamente nebola ani mimoriadna schôdza k cenám energií (video)

Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 30. augusta 12:15

Poslanci v pondelok 30. augusta mimoriadne zasadli do lavíc. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na návrh opozičných poslancov zvolal na 11.00 schôdzu k cenám energií, ktorej program však nebol schválený. Za hlasovalo 50 zákonodarcov, proti ich bolo 18, zdržalo sa 58 a nehlasovali dvaja.

Skupina opozičných poslancov žiadala parlament, aby prijal uznesenie „k výraznému rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a k rizikám pre príjmy štátneho rozpočtu po sprevádzkovaní plynovodu Nord Stream“.

Nasledovať mala ďalšia mimoriadna schôdza o odvolaní Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra, ale parlament nebol uznášaniaschopný – prítomná nebola nadpolovičná väčšina zákonodarcov. Prvýkrát sa prezentovalo 67 poslancov a o zhruba pol hodinu neskôr ich bol rovnaký počet. Ďalší „pokus“ budú mať poslanci v utorok o 9.00.

Aj keď sa v júli malo v parlamente rokovať o odvolaní Mikulca, plénum bolo viackrát neuznášaniaschopné a schôdza sa preto presunula na september. „Nemôžeme čakať do septembra, kým sa uráči vládnej koalícii rokovať o Mikulcovi,“ vyhlásil minulý týždeň líder Smeru-SD Robert Fico. Podľa neho minister Mikulec je podozrivý z korupcie, zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a „je otcom myšlienky“ prerušiť zásah policajnej inšpekcie proti trom zločinom.

Pod zvolanie mimoriadnych schôdzí sa podpísalo 31 poslancov strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a nezaradených poslancov.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD