Odsúhlasili zníženie spotrebnej dane z nafty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kamionisti

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Zámer premiéra Roberta Fica znížiť spotrebnú daň z nafty ešte do konca tohto mesiaca začína mať reálnejšiu podobu. Vláda totiž v piatok na mimoriadnom rokovaní schválila návrh novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, na základe ktorého by sa mala znížiť spotrebná daň z nafty zo súčasných 0,481 eura za liter na 0,368 eura za liter. Premiér pritom v úvode týždňa avizoval zníženie iba na úroveň 0,391 eur za liter nafty.

Takéto zníženie spotrebnej dane podľa premiéra Fica eliminuje negatívne dopady zavedenia mýta na ceny. „Odstránili sme akékoľvek riziko, že by zavedenie mýta mohlo v praxi znamenať zdražovanie služieb alebo tovarov, ktoré poskytujú autodopravcovia,“ povedal Fico po skončení rokovania vlády. Podľa jeho slov to potvrdila aj analýza Bankovej rady Národnej banky Slovenska. Zároveň dodal, že vláda urobila pri znižovaní spotrebnej dane z nafty maximum.

Zníženie spotrebnej dane z nafty navrhol premiér Robert Fico ako kompenzáciu pre dopravcov za zvýšené náklady spôsobené zavedením elektronického výberu mýta. Predseda vlády však podmienil tento krok znížením počtu ministerstiev. Zákon, ktorý by mal byť účinný od začiatku februára ešte musia odsúhlasiť poslanci NR SR. Tí by o návrhu mohli rozhodovať už budúci týždeň, keďže vláda schválila aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

Výraznejšie zníženie sadzby dane z nafty oproti pôvodnému plánu vytvára podľa ministra financií Jána Počiatka väčšiu rezervu na vykrytie zvýšených nákladov spôsobených zavedením mýta. Odhadovaný výpadok verejných financií z dôvodu nižšej dane vo výške 100 mil. eur podľa Počiatka nemusí byť konečný. Predpoklad rezortu financií je totiž podľa jeho slov konzervatívny a existujú aj odhady, ktoré hovoria o nulovom prípadne až pozitívnom vplyve na verejné financie.

Nižšia spotrebná daň z nafty by podľa premiéra mala zabezpečiť konkurencieschopnosť Slovenska z pohľadu konečných cien nafty aj v porovnaní s okolitými krajinami. Premiér však zároveň v úvode týždňa vyzval motoristov, aby po znížení cien tankovali na území Slovenska, čo pomôže znížiť negatívny vplyv tohto opatrenia na verejné financie. Tie by mali z dôvodu nižšej spotrebnej dane podľa ministerstva financií v tomto roku prísť o 60 až 102 mil. eur. Tento výpadok by však nemal ísť na úkor deficitu, ale mal by byť kompenzovaný zníženou vládnou spotrebou a ušetrenými prostriedkami zo zníženia počtu ministerstiev.

Postup premiéra kritizuje opozičná SDKÚ-DS, podľa ktorej sa Fico zľakol oprávneného tlaku dopravcov a pristúpil k zmenám v systéme výberu elektronického mýta, ako aj k zníženiu spotrebnej dane z nafty. Podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša mal premiér k zníženiu spotrebných daní pristúpiť už dávno, vzhľadom na výraznejšie prekročenie minimálnej úrovne stanovenej Európskou úniou, ako aj vzhľadom na pozitívny vývoj ekonomiky v predchádzajúcich rokoch.

Iniciatívu znížiť spotrebnú daň z nafty ešte do konca januára predstavil predseda vlády v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov a dopravcov. Zníženie spotrebnej dane z nafty by podľa Fica malo dopravcom vykompenzovať náklady spojené so zavedením elektronického mýta. S týmto tvrdením však nesúhlasí napríklad Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), podľa ktorej avizované zníženie spotrebnej dane nezabráni zvyšovaniu cien.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie UNAS Únia autodopravcov Slovenska