Od dohody EÚ s Tureckom sa výrazne znížil počet migrantov

Utečenci
Foto: SITA/AP

Brusel 18. apríla (WebNoviny.sk) – Počet migrantov prichádzajúcich do Európskej únie cez Turecko sa v marci zásadne znížil po tom, ako vstúpila do platnosti dohoda únie s Ankarou o vracaní utečencov. Uviedla to dnes pohraničná agentúra Európskej únie Frontex.

V marci sa na cestu z Turecka do Grécka vypravilo celkovo 26.460 migrantov, čo je podľa Frontexu menej ako polovica z počtu zaznamenaného vo februári, napísala agentúra Reuters.

Po 20. marci, odkedy vstúpila do platnosti dohoda s Tureckom, v súlade s ktorou sa zavádza nútený návrat migrantov z Grécka do Turecka, prišlo do Grécka okolo 3500 ľudí, v porovnaní s 22.900 migrantmi, ktorí tam prišli medzi 1. a 20. marcom.

Frontex upozornil, že k zníženiu počtu prichádzajúcich migrantov do únie prispelo tiež sprísnenie opatrení na macedónskych hraniciach.

Na druhej strane došlo zasa k výraznému nárastu utečencov, ktorí sa pokúšajú preplaviť do Európy v člnoch cez Stredozemné more do Talianska. Dlhšiu a nebezpečnejšiu trasu si vyberajú najmä migranti zo severnej a subsaharskej Afriky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom