Obžalovaný podnikateľ Bödör sa dostavil pred súd v kauze podplácania, vinu odmietol (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Norbert Bödör
Podnikateľ Norbert Bödör. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. februára 2024, 16:37

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa v pondelok začal proces s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom v kauze údajného podplácania.

Obžalovaný na začiatku odmietol možnosť uzavretia dohody o vine a treste a následne sa vyjadril, že je nevinný. Bödörov obhajca Marek Para označil obžalobu za nedôvodnú.

„V tomto konaní došlo k nezákonnému postupu orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal Para. Pripomenul pritom, že podali trestné oznámenie na dvoch policajných vyšetrovateľov ako aj prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Petra Mikuláša a Matúša Harkabusa.

Ako svedkovia boli na pojednávanie predvolaní bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, podnikateľ Štefan Žiga, Peter Petrov, prezývaný Tiger, ktorý figuruje vo viacerých trestných kauzách, a takisto podpredseda parlamentu Peter Žiga.

Vypovedanie bude až v neskoršom štádiu konania

Samotný Bödör uviedol, že vypovedať bude až v neskoršom štádiu konania, keď sa oboznámi so všetkými dôkazmi.

Slobodník vo svojej výpovedi uviedol, že sa v roku 2016, keď bol vo funkcii šéfa národnej jednotky finančnej polície NAKA, na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara zúčastnil na stretnutí za prítomnosti Bödöra, vyšetrovateľa NAKA Mariána Kučerku, vtedajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu a podnikateľa Štefana Žigu.

50-tisíc eur v obálke

Na stretnutí diskutovali o vyšetrovaní karuselových podvodov, v ktorých figurovali aj firmy z portfólia Štefana Žigu. Po stretnutí podľa Slobodníka Bödör povedal, že „je potrebné urobiť všetko pre to, aby príbuzný Petra Žigu vyšiel z tejto veci bez ujmy“. Štefana Žigu následne vo veci podľa Slobodníka vypočuli, a to v pozícii svedka.

Neskôr Slobodníkovi podľa jeho slov telefonoval Gašpar s tým, aby sa zastavil v Nitre v budove firmy Bonul. Tam sa stretol s obžalovaným Bödörom, ktorý mu v obálke odovzdal 50-tisíc eur za to, ako polícia postupuje vo veci Štefana Žigu.

Peniaze si Slobodník podľa vlastných slov rozdelil na polovicu s Kučerkom. Slobodník zároveň vo svojej výpovedi označil obžalovaného za vplyvnú osobu, ktorá „v určitých veciach riadi alebo dáva návody na postup polície“.

Priateľský vzťah medzi Žigom a Slobodníkom

Svedok Petrov na súde povedal, že o predmetnom skutku, z ktorého je obžalovaný Bödör, vie len z rozprávania Slobodníka. „Čo sa týka samotného skutku, k tomu neviem priamo uviesť nič,“ povedal s tým, že nebol na stretnutí v bratislavskom hoteli Aston, kde sa podľa obžaloby riešila záležitosť Štefana Žigu.

Zároveň uviedol, že vnímal priateľský vzťah medzi Žigom a Slobodníkom. Tiež uviedol, že bol svedkom, ako Žiga Slobodníkovi odovzdával Slobodníkovi. „Vypovedám o tom v konaní, ktoré sa týka pána Žigu,“ doplnil Petrov.

Proces bol pôvodne vytýčený na koniec augusta 2023, zdržala ho však podaná námietka zaujatosti zo strany obžalovaného voči zákonnej sudkyni. Najvyšší súd však rozhodol, že sudkyňa Pamela Záleská vo veci zaujatá nie je. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na Norberta Bödöra ešte vo februári minulého roku podal obžalobu pre prečin podplácania.

Predmetom obžaloby je podľa prokuratúry podozrenie z poskytnutia úplatku 50-tisíc eur, ktorý súvisel s pomocou v konkrétnej trestnej veci v prospech inej osoby.

V tomto prípade ide o kauzu známu ako Valčeky. Tá sa týkala úplatku pre bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku. Menovaný sa totiž zaoberal kauzou odpočtov DPH, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga, príbuzný bývalého ministra Petra Žigu.

Peniaze pre vyšetrovateľa mal sprostredkovať cez bývalého policajného funkcionára Bernarda Slobodníka práve Norbert Bödör. Podľa obžaloby si Slobodník, ktorý je stíhaný v inom konaní, ponechal čiastku 25-tisíc eur a ďalších 25-tisíc odovzdal Kučerkovi.

Nitriansky podnikateľ zároveň čelí obžalobe v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vec sa však na Špecializovanom trestnom súde bude prejednávať odznovu, keďže obžalovaní nesúhlasili so zmenou člena senátu. Norbert Bödör tiež figuruje aj v kauze Očistec týkajúcej sa údajného pôsobenia zločineckej skupiny v polícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bernard SlobodníkMarek ParaMatúš HarkabusNorbert BödörPeter PetrovPeter ŽigaŠtefan Žiga
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry