Aktualizované: Súd poslal do väzby obvinených v kauze vraždy exprimátora Basternáka

Roman O.
Obvinený Roman O. (uprostred) počas predvedenia na pracovisko Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Jozef Habočík
  • aktualizované 26. januára 20:15

BANSKÁ BYSTRICA 26. januára (WebNoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu vzal do väzby dvoch obvinených v kauze vraždy exprimátora z Hurbanova Lászlóa Basternáka. Ide o Romana O. a Vladimíra M., ktorých stíhajú za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva.

V prípade je obvinená aj Alena Zs.

Dôvodom na väzbu je obava z možného ovplyvňovania svedkov a marenia vyšetrovania iným spôsobom. Rozhodnutie o väzbe nie je právoplatné, obaja obvinení podali voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne najvyšší súd.

V prípade je obvinená aj Alena Zs., stíhaná väzobne ako údajná objednávateľka vraždy novinára Jána Kuciaka. Pre štvrtého obvineného v tejto veci Ladislava V. prokurátor návrh na väzbu nepodal.

Vraždu si niekto objednal

Exprimátora a regionálneho politika Strany maďarskej koalície (dnes Strany maďarskej komunity, pozn. SITA) Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Za úkladnú vraždu odsúdili Štefana Kaluza na 25 rokov. Polícia pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Kaluz však objednávateľa neprezradil.

Obvinený Vladimír M. je bývalý šofér Aleny Zs. a Romanovi O. robila politickú kampaň proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú SBS.

Alena Zs. sa v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice stále nachádza vo väzbe. Nepodala totiž sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS, ktorý v decembri zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby. Okrem nej sú z vraždy Kuciaka a Kušnírovej obvinení a väzobne stíhaní Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakLászló BasternákMartina KušnírováMiroslav M.Štefan KaluzZoltán A.