Obvineného podnikateľa Výboha bude obhajovať aj bývalý námestník generálneho prokurátora USA

Miroslav Výboh
Podnikateľ Miroslav Výboh. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

Novým členom právneho tímu, ktorý zastupuje obvineného podnikateľa Miroslava Výboha, sa stal bývalý námestník generálneho prokurátora Spojených štátov amerických Richard Donoghue.

Advokátska kancelária Pillsbury

V súčasnosti je právnikom americkej advokátskej kancelárie Pillsbury so 150-ročnou tradíciou v poskytovaní právneho zastúpenia. Donoghue povedie tím právnikov z Pillsburry, ktorí sa pripoja k existujúcemu tímu slovenských advokátov a k pražskej pobočke medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons.

Donoghue sa počas svojej prokurátorskej kariéry venoval prípadom využívajúcim spolupracujúcich svedkov a protikorupčným vyšetrovaniam.

„Dodatočné odborné znalosti a skúsenosti svetového formátu nám pomôžu dokázať to, čo celý čas tvrdíme, a teda, že vyšetrovanie prípadu sprevádza enormné množstvo zákonných pochybení, nedostatok dôkazov a dve pochybné svedectvá spolupracujúcich obvinených Františka Imreczeho a Michala Suchobu,“ priblížil Výbohov obhajca Ladislav Smejkal.

Spravodlivý a zákonný prístup

Donoghue skončil v pozícii námestníka generálneho prokurátora USA v januári 2021. V tejto pozícii bol okrem iného spoluzodpovedný za vedenie Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov amerických, ktoré má zodpovednosť za všetky federálne žaloby v USA.

„Prijal som ponuku stať sa súčasťou tímu zastupujúceho Výboha s cieľom zabezpečiť mu spravodlivý a zákonný prístup zo strany justičných orgánov a polície na Slovensku,“ ozrejmil Donoghue.

Venovať sa chce tiež využívaniu inštitútu spolupracujúcich obvinených, teda takzvaných kajúcnikov, v slovenskom právnom systéme. „Nakoľko mám pocit, že jeho využitie je veľmi nejasne formulované a v porovnaní so Spojenými štátmi mu chýbajú predovšetkým jasné a prísne pravidlá,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav VýbohRichard Donoghue