O pridelenie ochranky som nežiadal, reaguje Figeľ na rokovanie výboru pre obranu a bezpečnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Figeľ
Bývalý eurokomisár a expredseda KDH Ján Figeľ. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Osobitný vyslanec Európskej únie pre podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete Ján Figeľ o pridelenie žiadnej ochranky nežiadal. V pondelok to uviedol pre agentúru SITA.

Ochranka pre Fica

Figeľ tak reagoval na minulotýždňové rokovanie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, na ktorom odznelo, že aj on požiadal o ochranku.

Členovia výboru sa tejto téme venovali v súvislosti s ochrankou bývalého premiéra Roberta Fica. Požiadavku ochranky pre Figeľa potvrdila aj ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá však nechcela konkretizovať, čo mu hrozí.

Figeľ zdôraznil, že ministerku vnútra Denisu Sakovú 7. mája iniciatívne informoval o aktuálnej situácii okolo pakistanskej kresťanky Asie Bibi. Táto kresťanka strávila desať rokov v žalári očakávajúc popravu pre údajné rúhanie sa voči prorokovi Mohamedovi a v ten deň pricestovala do Kanady.

Angažoval sa v prípade Asie Bibi

„Vzhľadom na vážnosť doterajších udalostí okolo jej prípadu som takéto informovanie považoval za zodpovedné a preventívne konanie. O pridelenie ochranky som nepožiadal. Ministerka vnútra ma priamo skontaktovala s Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR. Svoje poznatky som 13. mája objasnil priamo vedeniu úradu. Je na kompetentných orgánoch, aby bezpečnostnú situáciu a riziká v súvislosti s medzinárodným terorizmom monitorovali, vyhodnocovali a včas prijímali potrebné opatrenia,“ objasnil Figeľ.

Ján Figeľ sa v prípade Asie Bibi angažoval od začiatku jeho mandátu osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete.

Zároveň zdôraznil, že keďže od roku 2016 pracuje na citlivých prípadoch prenasledovaných osôb, opakovane sa dostal do pozornosti militantných extrémistických skupín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Figeľ
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie