PRÁGA április 29. (WEBNOVINY) – Komoly veszélybe került az Európai Unióban a szabadság és az előrehaladás, jelentette ki csütörtöki előadásában a berlini Humboldt Egyetemen Václav Klaus cseh államfő. Az euroszkepticizmusáról híres politikus egy év elteltével ismét támadást intézett a 27 tagú államszövetség ellen, amelyet legutóbb egy éve az Európai Parlamentben tartott beszédében tett ki éles bírálatnak. Semmivel sem maradt adósa az uniónak és bírált szinte mindent, ami az utóbbi években az unió berkeieben történt. Ismét elutasította a Lisszaboni Szerződést, elítélte az unió további bővítésének szándékát, rámutatott a a homogén összetétel és a döntési erő elvesztésének veszélyére, az Európai Unió zászlajának és himnuszának eltúlzott népszerűsítésére, de főleg az unió Brüsszelből, tehánt fentről való irányítását bírálta, amivel Klaus szerint egyre jobban kezd hasonlítani a kommunizmusra. „Én tiszteletben tartom Európát, de azt akarom, hogy független államok ésszerű és baráti együttműködésére épüljön és ne az összes európai polgár felülről és mesterségesen szervezett hazája legyen“, jelentette ki Václav Klaus.
„Az Európai Unió politikai elitje – első látásra – elérte, amit akart: az uniónak saját alkotmánya, saját elnöke és saját külügyminisztere van. Tehát állam lett – bár egységes zászló és himnusz nélkül. Manapság azonban minden másképp van. Az Európai Unió zászlaja ott leng mindenütt, a himnuszát egyre gyakrabban játszák, holott a Lisszaboni Szerződésből mindkettőt kitörölték“- ajánlotta véleményét a hallgatóság figyelmébe Klaus. Ám, amint folytatta, „manapság mindenki látja, hogy az államfő és a külügyminiszter tisztsége inkább csak formális és a valódi hatalom továbbra is a Németország-Franciaország kettős kezében van“.
A cseh államfő pozitívumnak minősíti, hogy a tagállamok lakossága látja az unió néhány hiányosságát, amelyek azonban szerinte „nem mellékhatások“, hanem sokkal inkább „az integrációs folyamat veleszületett fogyatékosságai“. Ezeknek a problémáknak a következtében kezd Európa hasonlítani arra a rendszerre, amely 1989-ig uralta Közép- és Kelet-Európa országait. „A komunista rendszer szintén kétségbe vonta az egyes államok egyenjogúságát és szuverenitását. Az is fentről szervezkedett és nem alulról. S épp ezeknek a tapasztaloknak a birtokában kiélezett tekintettel figyelem a mai Európai Uniót és azokat a jelenségeket, amelyeket rendkívül veszélyesnek tartok“, zárta előadását Klaus, akit az iDNES.cz hírportál idéz.
SITA